Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Sąd Najwyższy o ułaskawieniu Kamińskiego: Duda nie mógł skorzystać z prawa łaski

„Żaden organ władzy nie może ingerować w sprawowanie wymiaru sprawiedliwości”. „Żaden organ władzy nie może ingerować w sprawowanie wymiaru sprawiedliwości”. Wojciech Olkuśnik / Agencja Gazeta
Prezydenckie prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych – uznał w środę Sąd Najwyższy.

Sąd odpowiedział w środę na pytanie prawne związane z ułaskawieniem w jesienią 2015 r. przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA, oraz Macieja Wąsika. W obecnym rządzie PiS Kamiński został koordynatorem służb specjalnych, a Wąsik jego zastępcą. Bez ułaskawienia Kamiński nie mógłby otrzymać certyfikatu dostępu do informacji niejawnych. A bez tego dostępu nie mógłby sprawować swojej obecnej funkcji.

„Żaden organ władzy nie może ingerować w sprawowanie wymiaru sprawiedliwości” – argumentował sędzia Jarosław Matras w uzasadnieniu decyzji SN. Dodał, że „wymiar sprawiedliwości jest kompetencją wyłącznie sądów”.

Przewodniczący składu orzekającego sędzia w pierwszej części uzasadnienia uchwały odwoływał się do art. 529 Kodeksu postępowania karnego. Mówi on, że przy wniesieniu i rozpoznaniu kasacji na korzyść oskarżonego nie stoi na przeszkodzie wykonanie kary, zatarcie skazania, akt łaski czy też okoliczność wyłączająca ściganie lub uzasadniająca zawieszenie postępowania.

Siedmioro sędziów Sądu Najwyższego badało w środę pytanie prawne związane z ułaskawieniem przez prezydenta Dudę Kamińskiego i Wąsika. Obaj usłyszeli wyroki nieprawomocne, po trzy lata więzienia.

Sąd Najwyższy był zapytany o to, czy na mocy konstytucyjnego prawa łaski Prezydent RP może ułaskawiać także osoby skazane nieprawomocnym jeszcze wyrokiem sądu, a jeżeli nie – czy Sąd Najwyższy może badać kasacje na niekorzyść takich osób. Obrońcy Kamińskiego mówili, że Sąd Najwyższy nie powinien w ogóle zajmować się tą sprawą.

Proces dotyczył nielegalnej prowokacji, którą mieli przygotować czterej oskarżeni względem Andrzeja Leppera. Odwołali się od wyroku skazującego. W marcu sąd odwoławczy uchylił wyrok pierwszej instancji i umorzył sprawę. Sędzia uzasadniała, że wobec aktu łaski postępowanie musi być umorzone niezależnie od instancji, w której sprawa się znajduje. Po orzeczeniu SN sprawa Kamińskiego wróci do sądu okręgowego.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną