Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Sześć najważniejszych punktów przemówienia Donalda Trumpa na placu Krasińskich

Donald Trump Donald Trump Kacper Pempel / Forum
Przemówienie Donalda Trumpa na placu Krasińskich było kulminacyjnym punktem wizyty 45. prezydenta USA w Polsce.

Na pl. Krasińskich jako pierwsza głos zabrała Pierwsza Dama USA Melania Trump. Podziękowała za gościnę polskiej parze prezydenckiej, wspomniała wizytę w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. I zapowiedziała swojego męża. Prezydent Trump zaczął od podziękowania parze prezydenckiej oraz premier Szydło oraz byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie za przybycie.

Oto najważniejsze punkty podniesione przez prezydenta Donalda Trumpa podczas jego przemówienia na placu Krasińskich:

1. Trump o zaszczytnej historii Polski

Donald Trump odwoływał się wielokrotnie do chlubnych kart z naszej historii: „Polska jest geograficznym sercem Europy i w Polakach widzimy duszę Europy. Wasz naród jest wielki, ponieważ wielki jest wasz duch i silny. Przez dwieście lat Polska cierpiała od nieustannych napaści, ale jakkolwiek można było okupować Polskę, tak niemożliwe było wymazanie jej z waszej pamięci i serc. Utraciliście swój kraj, ale nie swoją tożsamość i dumę”.

I dalej: „Polska żyje, Polska kwitnie i Polska dziś triumfuje”. Prezydent przez większość swojego przemówienia mówił o postawie Polaków w różnych momentach historii (szczególnie o okresie od rozbiorów do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II w Polsce), wychwalał jej zasługi, ducha i wartości, jakim Polska hołduje.

2. Rozwój kontaktów z liderami państw Trójmorza

Prezydent zadeklarował dalszą, pogłębioną współpracę z liderami państw Trójmorza oraz obiecał, że USA zadba o to, aby Polska uniezależniła się od Rosji w kwestii energii: „Obiecuję Polsce dostęp do alternatywnych źródeł energii, aby nigdy nie była zakładnikiem jednego jej źródła płynącego ze wschodu”.

3. Trump o NATO i artykule 5.

Donald Trump mówił też o działaniach Ameryki w NATO oraz stawiał Polskę jako wzór działań w ramach Sojuszu: „Moja administracja zażądała, aby wszyscy członkowie NATO wywiązali się ze swoich zobowiązań finansowych. W rezultacie dodatkowe miliardy dolarów spływają do budżetu NATO. USA zademonstrowały nie tylko poprzez słowa, ale też poprzez działania, że stajemy ramię w ramię, broniąc artykułu 5. [Paktu Północnoatlantyckiego] dla wspólnego zobowiązania do obrony kolektywnej”.

I dalej: „Dlatego właśnie chylimy czoła przed Polską za jej decyzje, aby w tym tygodniu ruszyć z zakupem od USA sprawdzonych w boju rakiet Patriot, najlepszych na całym świecie”. Prezydent dziękował też Polakom za osiągnięcie oczekiwanego poziomu inwestycji we wspólną obronę w ramach NATO.

4. Trump o zagrożeniu terroryzmem

Odwołując się do wyzwań strojących przed światem zachodnim, Donald Trump zwrócił uwagę na zagrożenia związane z terroryzmem. Jego zdaniem zagrożenia dla bezpieczeństwa i zachodniego sposobu życia nadal są poważne: „Mamy do czynienia z inną ideologią, taką, która chce eksportu terroryzmu, ekstremizmu na cały świat, Ameryka i Europa cierpiały od jednego ataku terrorystów po drugim. Sprawimy, by to dobiegło do końca” – oświadczył prezydent.

Przypomniał również swoją ostatnią wizytę w Arabii Saudyjskiej, nazywając ją „historyczną”: „Liderzy wielu państw zjednoczyli się, by w końcu zetrzeć z powierzchni ziemi to zagrożenie. Musimy stać zjednoczeni w obliczu wspólnych wrogów, aby odebrać im ziemie, fundusze oraz wszelkiego rodzaju formę ideologicznego wsparcia, jaką mogą mieć”. Trump oświadczył też, że zachodnie granice powinny być zamknięte dla terroryzmu i ekstremizmu jakiegokolwiek rodzaju.

5. Trump o polityce Rosji

Prezydent skomentował również działania prowadzone przez Rosję względem Ukrainy, apelując, aby wstrzymała działalność na rzecz destabilizacji Ukrainy i innych krajów oraz przyłączyła się do wspólnoty krajów walczących przeciw wspólnym wrogom: „Walczymy wytrwale przeciwko radykalnym terrorystom islamskim i w końcu zwyciężymy. Nie możemy przyjąć tych, którzy odrzucają nasze wartości, którzy wykorzystują nienawiść, aby uzasadnić przemoc przeciw niewinnym”.

6. Prezydent USA o roli Polski w Unii Europejskiej

„Amerykanie, Polacy i inne narody Europy cenią wolność i suwerenność indywidualną” – oświadczył prezydent USA. Zwrócił też uwagę na zagrożenia związane z rozwojem biurokracji: „W końcu po obydwu stronach Atlantyku nasi obywatele muszą sobie radzić z jeszcze innym zagrożeniem, takim, które zdecydowanie moglibyśmy kontrolować. Zagrożenie to jest niewidoczne dla co niektórych, natomiast dla Polaków oczywiste. Ciągły wzrost biurokracji państwowej, która drenuje dobrobyt i chęć do życia ludzi” – mówił Trump.

Przekonywał również, że kraje Zachodu muszą wspólnie pracować, aby stawić czoła „siłom, które chcą podkopać nasze wartości i zniszczyć więzy kultury, wiary i tradycji, które czynią nas tymi, którymi jesteśmy”.

Zdaniem Trumpa brak reakcji ze strony Europy sprawi, że siły te „podkopią naszą pewność siebie, osłabią naszego ducha i wolę bronienia siebie i naszego społeczeństwa”.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną