PiS rządzi strachem
Lepiej być karłem?
Na naszych oczach kształtuje się nowa tożsamość polskiej wspólnoty narodowej: wspólnota strachu i neurozy. Bo takie jest zasadnicze przesłanie obecnego obozu władzy, który odmawia przyjęcia choćby jednego uchodźcy.
Większość polskiej prawicy skupionej wokół PiS znalazła się na kursie kolizyjnym z Kościołem katolickim.
Zenon Zyburtowicz/EAST NEWS

Większość polskiej prawicy skupionej wokół PiS znalazła się na kursie kolizyjnym z Kościołem katolickim.

To tylko z pozoru czysta polityka. Jarosław Kaczyński w 2015 r. odkrył polityczną moc wiążącą się z generowaniem strachu i zarządzaniem nim (sławetne roznoszenie przez uchodźców pasożytów i zarazków). Wobec fali zamachów terrorystycznych w Europie Zachodniej linię tę podtrzymał objąwszy rządy, choć silniejszego związku między tamtymi aktami terroru a uchodźcami i/lub migrantami z lat 2014–17 nikomu dotąd nie udało się wykazać. Niemniej, i to jest dla PiS najważniejsze, prowadzona polityka zarządzania strachem okazała się skuteczna: przyjmowaniu uchodźców przeciwstawia się, według sondaży, ponad 70 proc. Polaków, a rządy PiS przedstawiane są jako jedyna realna zapora przed migracyjną falą.

Gdyby chodziło tylko o zarządzanie strachem w celu utrzymania władzy przez PiS, można by ostatecznie machnąć ręką. Kolejne rządy, partie – rzecz przemijająca. Chodzi jednak o rzecz głębszą, ważniejszą i poważniejszą – o metapolitykę i głęboką modyfikację tożsamości narodowej przesądzającej o funkcjonowaniu polskiej wspólnoty w Europie i świecie, a przede wszystkim u siebie – w Polsce. I nie jest przy tym ważne, czy ta modyfikacja jest uświadomionym celem PiS, czy tylko nieprzewidywanym efektem ubocznym. Nawet jeśli intencji nie ma, to na jedno wychodzi.

Można mieć do sondaży jako wskaźnika głębszych procesów społecznych stosunek sceptyczny, ale coś jednak one o rzeczywistości mówią, zwłaszcza wtedy, gdy stawiają respondentów w sytuacji realnego wyboru.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj