Jak żyć?
We wrześniu 1942 r. Jerzy Główczewski, w wieku 22 lat, zostaje przyjęty do polskiego lotnictwa.

Na pytanie „jak żyć?” Jerzy Eligiusz Główczewski ma prawo odpowiedzieć „Tak jak ja”. Jerzy liczy sobie 95 lat, urodził się w 1922 r., tuż przed tym, jak prezydent Gabriel Narutowicz został zamordowany przez Eligiusza Niewiadomskiego. To jemu nasz bohater zawdzięcza swoje drugie imię. „Na przestrzeni tylko paru miesięcy ponad trzysta ochrzczonych w Warszawie noworodków otrzymało rzadko spotykane imię Eligiusz, jako trybut dla mordercy” – pisze historyk amerykański R.M. Watt. „W dojmujący i osobisty sposób czuję piętno tej polskiej choroby narodowej, której objawami są kłótliwość i głupota polityczna…” – pisze Główczewski w swoich wspomnieniach „Ostatni pilot myśliwca” (PWN 2017).

Dobry los chciał, że poznałem Autora, który jest naszym wiernym czytelnikiem, i to w Nowym Jorku, gdzie od lat mieszka i czyta POLITYKĘ. Pamięć ma genialną, a notatki godne pozazdroszczenia. Przechodząc obok delikatesów Hirschfelda w drodze do szkoły, widział młodych ludzi z plikami gazetki „Pod pręgierzem”, wzywającej przechodniów do omijania sklepu.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj