Dlaczego Rosji zależy na skłóceniu Polski z Zachodem
Presje Rosji
Rozmowa z Jonathanem Eyalem, ekspertem renomowanego londyńskiego think tanku RUSI, o Antonim Macierewiczu i wojsku pod jego rządami, rosyjskich akcjach w Polsce i rozbijaniu przez Moskwę europejskiej jedności.
„Czy zmiany, które się dokonały, są rzeczywiście dobre dla polskiego wojska, szczególnie gdy chodzi o skuteczność armii, jej rozwój czy wyposażenie w nowoczesny sprzęt?”
Igor Morski/Polityka

„Czy zmiany, które się dokonały, są rzeczywiście dobre dla polskiego wojska, szczególnie gdy chodzi o skuteczność armii, jej rozwój czy wyposażenie w nowoczesny sprzęt?”

Grzegorz Rzeczkowski: – Ma pan jakąś opinię o ministrze Antonim Macierewiczu?
Jonathan Eyal: – Wydaje mi się, że miał rację w jednej kwestii: konieczności zreformowania ministerstwa i wojskowych służb specjalnych. Tak by powstały rzeczywiście profesjonalne służby wywiadu i kontrwywiadu odpowiadające potrzebom najważniejszych dowódców w dziedzinie rozpoznania, zbierające dla nich informacje wywiadowcze. We wszystkich byłych krajach komunistycznych, także w Polsce, proces tworzenia służb, które trzymałyby się z dala od polityki, a zajmowały wyłącznie tymi zadaniami, do których zostały stworzone, postępował z wielkim trudem. Służby zajmowały się personalnymi rozgrywkami, porachunkami, a nawet wpływaniem na partie polityczne.

Jeśli nowy minister wchodził do resortu z zamiarem dokonania takiej reformy, to myślę, że wykonałby dobrą pracę. Niestety, tak się nie stało. To, co się stało, to doskonale znany z przeszłości proces przenoszenia do rezerwy dużej liczby oficerów i zatrudniania nowych, którzy albo z osobistych, albo z politycznych pobudek wykazują się silną lojalnością wobec nowej władzy.

Reformy nie było, doszło za to do czystki nie tylko w tych służbach, ale i w całej armii.
Nie wybiegam tak daleko, jak sugerują niektórzy, m.in. część polityków Platformy czy niektórzy ludzie z Brukseli, że w Polsce doszło do upolitycznienia armii czy też że mamy do czynienia z politycznym przejęciem samych struktur wojskowych.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj