Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Gry i zabawy opozycji

Tydzień w polityce

W historii rzadko zdarzają się okoliczności wymagające połączenia sił ludzi o bardzo odmiennych przekonaniach ideowych i politycznych. Dzieje się tak, gdy pojawiają się wielkie wyzwania i zagrożenia. Nie mam wątpliwości, że Polska znajduje się właśnie w takim położeniu.

Rzadko piszę o opozycji i staram się jej nie krytykować. Nie dlatego, że jestem zadowolony z jej jakości – bo nie jestem – ale dlatego, że od ponad dwóch lat polskim problemem numer jeden są poczynania obozu rządzącego, demolującego nasze państwo, naigrawającego się z konstytucji i prawa, a także stwarzającego coraz większe zagrożenie dla międzynarodowej pozycji naszego kraju.

Jednak bieg zdarzeń w ostatnim okresie wymusza refleksję nad stanem opozycji. Wyniki kolejnych sondaży pokazują, że – jeśli obecna tendencja się utrzyma – nawet w sytuacji, gdy najbliższe wybory parlamentarne będą wolne i uczciwe (co wcale nie uważam za sprawę oczywistą), demokratyczna opozycja nie będzie miała szans na ich wygranie.

Kondycję opozycji mogliśmy dostrzec jak w soczewce, obserwując jej zachowanie w sprawie skierowania do dalszych prac sejmowych dwóch projektów obywatelskich, których celem była zmiana obecnych regulacji prawnych w sprawie dopuszczalności aborcji. Jeden z nich zdecydowanie zaostrzał obowiązujące prawo, drugi – radykalnie je liberalizował. Było oczywiste, że ten drugi projekt nie ma najmniejszych szans na uchwalenie w obecnym Sejmie, a los pierwszego zależy od kalkulacji politycznych Jarosława Kaczyńskiego.

Zanim przedstawię ocenę zachowania opozycyjnych partii w tej sprawie, powinienem podzielić się osobistym świadectwem. Mam udział w uchwaleniu obecnej ustawy antyaborcyjnej. Gdy w styczniu 1993 r. Sejm głosował nad tą ustawą, wraz z dwoma innymi posłami Partii Konserwatywnej: Michałem Chałońskim i Pawłem Zalewskim, zgłosiłem do niej poprawkę dopuszczającą możliwość przerwania ciąży w szczególnych okolicznościach. Paweł Zalewski przedstawił ją w drugim czytaniu projektu ustawy i właśnie ta poprawka została przyjęta przez Sejm.

Polityka 5.2018 (3146) z dnia 30.01.2018; Komentarze; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Gry i zabawy opozycji"
Reklama