Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Miękkie nogi

Polska soft power

Relacje Polski z innymi państwami zawsze były dla PiS funkcją polityki wewnętrznej. Historia Polski najlepiej pokazuje, jak to się kończy. Relacje Polski z innymi państwami zawsze były dla PiS funkcją polityki wewnętrznej. Historia Polski najlepiej pokazuje, jak to się kończy. Igor Morski / Polityka
PiS chce, aby Polska wstawała z kolan, więcej znaczyła w Europie, aby się z nią liczono. Warto więc zapytać, czy PiS rozumie, jak się dzisiaj buduje pozycję państwa.
Po okresie tolerancji dla poczynań PiS Niemcy zaczynają się od nas oddalać, co zresztą wyraźnie nam komunikują.Adam Chełstowski/Forum Po okresie tolerancji dla poczynań PiS Niemcy zaczynają się od nas oddalać, co zresztą wyraźnie nam komunikują.

Pojęcie soft power, miękkiej siły, wprowadził, uważany za jednego z najbardziej wpływowych politologów na świecie, Joseph Nye w tekście dla „Foreign Policy” z 1990 r. Zrobiło ono karierę, którą porównać można tylko do „Końca historii” Francisa Fukuyamy. Pojęcia miękkiej siły używa się dziś stale w niezliczonej liczbie tekstów, książek, analiz jawnych i poufnych. W odniesieniu do soft power powstały określenia smart power, a ostatnio także sharp power, opisujące najnowsze sposoby wywierania wpływu przez Rosję na zagraniczne społeczeństwa i wyniki wyborów.

Joseph Nye od lat 70. opisywał systematycznie wzrastającą współzależność między państwami w epoce globalizacji, a także pojawienie się innych niż państwa aktorów w stosunkach międzynarodowych, czyli wielkich korporacji, organizacji terrorystycznych, międzynarodowych fundacji czy struktur ponadnarodowych, jak Unia Europejska, Bank Światowy, MFW, WTO itp. Uznał, że powinniśmy przedefiniować, co rozumiemy przez bezpieczeństwo narodowe państwa. Klasyczna definicja mówi, że o jego sile świadczy zdolność narzucania swojej woli innym, a jej tradycyjnym miernikiem jest wojna, którą można podjąć, jeśli jest szansa na zwycięstwo, albo trzeba pójść na ustępstwa. Jednak od pewnego czasu coraz częściej używa się innych sposobów narzucania swojej woli innym, natomiast wojna stała się tak bardzo kosztowna i obarczona takimi konsekwencjami, że państwa szukają innych środków ekspansji.

Soft power

Każde państwo ma słabe strony i stara się je nadrobić innymi sposobami. Nie zawsze więc odpowiedzią na siłę militarną innego państwa musi być własna siła wojskowa. Dobrymi przykładami są Niemcy albo Japonia, które są mikrusami militarnymi, ale potęgami ekonomicznymi, przez co muszą się z nimi liczyć takie supermocarstwa wojskowe, jak Rosja czy USA.

Polityka 15.2018 (3156) z dnia 10.04.2018; Polityka; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Miękkie nogi"
Reklama