Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mruganie okiem

Nie żal mi sądowego ograniczenia wolności dla takich słów jak w spocie PiS 'Kolesie'. I nie będzie mi żal konferencji prasowych Palikota, jeśli te się skończą.

W słynnym już spocie PiS „Kolesie” ważne były nie tyle proste kłamstwa, które sąd może różnie oceniać, jako „skróty myślowe” albo cytaty z gazet; o wiele bardziej szkodliwa dla jakości publicznej debaty była insynuacja zawarta w końcowej przeróbce wyborczego hasła Platformy: „Aby się lepiej żyło. Kolegom”. To sformułowanie już nie tylko sugeruje, ale wprost stwierdza, że intencją Platformy i rządu Tuska było na przykład umożliwienie senatorowi Misiakowi robienie interesów przez likwidację stoczni. Według PiS jest jasne, że było to zaplanowane w gabinetach partii rządzącej. Gdyby Platforma odpowiedziała spotem sugerującym, że poprzedni premier trzymał w swoim rządzie pewnego ministra po to, aby ten mógł brać łapówki, oburzeniu PiS nie byłoby końca, byłby pozew w sądzie i najpewniej wygrana sprawa. I słusznie.

Nie żal mi sądowego ograniczenia wolności dla takich słów, podobnie nie będzie mi żal konferencji prasowych Janusza Palikota, jeśli te się skończą. Insynuacja, od lat klucz do strategii PiS, jest szczególnie niszczącym instrumentem, bo nie podlega logice, zaraża emocje. Na zasadzie mrugnięcia okiem: przecież każde dziecko wie, o co chodzi. Otóż nie wiemy, może dlatego, że nie jesteśmy dziećmi.

Polityka 18.2009 (2703) z dnia 02.05.2009; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 7
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną