Międzynarodowy Festiwal Berlinale 2010
Kino bez popcornu
W Berlinie było jubileuszowo, ale zarazem całkiem zwyczajnie. Złotego Niedźwiedzia jury przyznało, jak najbardziej zasłużenie, tureckiemu filmowi „Miód”. Chłopczyk grający w nim główną rolę dostał pluszowego misia.
Kadr z nagrodzonego filmu 'Miód' Semiha Kaplanoglu
materiały prasowe

Kadr z nagrodzonego filmu "Miód" Semiha Kaplanoglu

Jak należało oczekiwać, głównym bohaterem 60 festiwalu był jednak Roman Polański, który z oczywistych powodów nie mógł do Berlina przyjechać. „Ghost Writera” (polski tytuł „Autor widmo”, ponoć wymyślony przez samego Polańskiego, nie brzmi chyba najlepiej) pokazano już drugiego dnia Berlinale i od razu tytuł znalazł się w czołówce rankingów drukowanych nie tylko w branżowych gazetach. Wprawdzie nie wszyscy się zachwycali, np. w międzynarodowym „Screenie” można było przeczytać pełną złośliwości recenzję, zatytułowaną dwuznacznie „Blady »Duch« Polańskiego”, z jedyną tylko wątpliwą pochwałą, mianowicie taką, że po obejrzeniu filmu nie trzeba już czytać książki Roberta Harrisa, nie było jednak najmniejszych wątpliwości, że Polański nagrodę dostanie, zastanawiano się jedynie, jaki to będzie kruszec.

Pojawiały się obawy, że jeśli byłby to Złoty Niedźwiedź, decyzja mogłaby być odebrana – nawet wbrew intencjom nagradzających – jako gest polityczny i manifestacja poparcia dla przebywającego w areszcie domowym zasłużonego twórcy. Na szczęście jury, obradujące pod kierownictwem Wernera Herzoga, oceniło film, a nie przypadki Polańskiego, i słusznie przyznało nagrodę za reżyserię. (O samym filmie, który można już oglądać w polskich kinach, pisaliśmy obszernie w poprzednim numerze „Polityki”).

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną