Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Bawiąc, uczymy

Wakacje z Fryckiem, czyli wersja dla dzieci

"Zima z Chopinem" czyli dziecięce zabawy muzyczne organizowane przez fundację Ogrody Muzyczne w Bielańskim Centrum Kultury w Warszawie Tadeusz Późniak / Polityka
Liczne badania wskazują, że przeciętny Polak ma na temat Chopina dość słabe pojęcie. W tym roku można to zmienić.

Przygotowano programy popularyzatorskie i publikacje. Do dyspozycji szkół od maja będzie pakiet „Chopin 2010” wydany przez Narodowe Centrum Kultury: scenariusze zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych, materiały dydaktyczne do wykorzystania we wszystkich typach szkół na wszystkich poziomach. Filmoteka Narodowa wyda komplet trzech płyt z filmami fabularnymi, dokumentalnymi i kronikami filmowymi prezentującymi konkursy chopinowskie oraz album „Filmowy Chopin” z komentarzami na temat filmów o muzyku. Powstają dwa filmy dla dzieci: „Chopin Project” (animacja w technologii 3D) firmy BreakThru Films, laureata Oscara za „Piotrusia i wilka”, oraz animacja lalkowa łódzkiego Se-Ma-Fora „Serce w murze”.

Dzieci i młodzież będą mogły wziąć udział w konkursie plastycznym „Inspirowane muzyką Fryderyka Chopina” w Goleniowie czy też w Internetowym Wirtualnym Konkursie Chopinowskim na muzyczne interpretacje dzieł Chopina. Planuje się także mnóstwo konkursów lokalnych dla uczniów. A w październiku odbędzie się międzynarodowy konkurs „Wszystko o Chopinie – All About Chopin” w Katowicach dla dorosłych, wzorowany na corocznych ogólnopolskich dyktandach.

Wśród projektów popularyzatorskich są m.in.: poznańska Piramida Chopina (jej poziomy to sześć uzupełniających się akcji: koncerty i konkursy dla szkół, koncerty i widowiska muzyczne dla publiczności, cykl występów Speaking Concerts); warsztaty „Chopin Open” (piszemy o nich na s. 12) czy audycje muzyczne dla dzieci w Białymstoku i województwie podlaskim.

Szafarnia, gdzie Chopin dwukrotnie spędził lato, zorganizuje cykl koncertów „Szafarskie dni i noce”, a w regionie „Wakacje z Fryckiem”. W Warszawie 30 maja w Ogrodzie Saskim i Pałacu Prezydenckim odbędzie się Chopinowski Dzień Dziecka w formie rodzinnego pikniku muzycznego.

Projekt „Mazurki – Reaktywacja” realizowany jest w Warszawie i okolicach oraz w Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu, Gdańsku, Lublinie, Olsztynie i Krakowie. Przez cały rok będzie można uczyć się tańca i śpiewu ludowego (w Warszawie część imprez związana jest z wystawą „Zakochany Chopin” w Muzeum Etnograficznym, a kulminacja nastąpi w kwietniu na festiwalu „Wszystkie mazurki świata”).

Jeśli ktoś zechce dowiedzieć się więcej o Chopinie, będzie miał do dyspozycji wiele wydawnictw, m.in. książkę popularyzatorską Barbary Smoleńskiej-Zielińskiej „Chopin i jego muzyka”, oparte na źródłach „Fryderyk Chopin. Korzenie” Piotra Mysłakowskiego i Andrzeja Sikorskiego, „Fontana i Chopin w listach” Magdaleny Oliferko (dzieje długoletniej przyjaźni) czy „Korespondencję Chopina z George Sand i jej dziećmi”, „Antologia międzynarodowej krytyki muzycznej o Chopinie i jego dziele” pod redakcją prof. Ireny Poniatowskiej.

Dla szerszego kręgu odbiorców przeznaczony będzie „Leksykon Chopinowski” prof. Mieczysława Tomaszewskiego, dla turystów – „Europa Chopina” Marity Alban Juarez, przewodnik po miejscach chopinowskich w Europie.

Album „Polska Chopina” wydała MUZA SA, a inny piękny album „Fryderyk Chopin – człowiek i jego muzyka” prof. Poniatowskiej – Multico.PIW wznawia monografię pióra Adama Zamoyskiego, a PWM – prof. Mieczysława Tomaszewskiego oraz Tadeusza A. Zielińskiego.Dzieci otrzymają płyty, gry edukacyjne i książeczki, m.in. „Fryderyk Chopin” Lene Mayer-Skumanz

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną