Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Cały świat gra mazurki

Koncert Lang Langa z dziećmi na 100 fortepianów w Shenzhen w Chinach Koncert Lang Langa z dziećmi na 100 fortepianów w Shenzhen w Chinach Xinhua / Forum
Fryderyk nie jest tylko nasz. Obchody jego urodzin rozpoczęły się już w ubiegłym roku i to daleko od Europy.

Już w październiku w koreańskim Daegu odbył się I Międzynarodowy Konkurs Chopinowski „Azja–Pacyfik”, a w grudniu Lang Lang rozpoczął Rok Chopina w National Centre for Performing Arts w Pekinie, inaugurując cykl comiesięcznych recitali chopinowskich. Inny mocny chiński akcent związany będzie z EXPO w Szanghaju (m.in. koncert na sto fortepianów w parku Sun Yat-sena przed pomnikiem Chopina). W Japonii jednym z istotniejszych wydarzeń okrzyknięto chopinowską edycję francuskiego festiwalu La Folle Journée w czterech miastach: Tokio, Niigacie, Kanazawie i Biwako.

We Francji po La Folle Journée w Nantes rozpoczął się cykl recitali w paryskiej Salle Pleyel; kulminacją będzie maraton dzieł Chopina 27–28 lutego (jednocześnie w Châteauroux). W marcu w Cité de la Musique odbędzie się cykl koncertów i zostanie otwarta wystawa „Chopin, pracownia kompozytora”; w czerwcu i lipcu – festiwal Chopin à Paris. Doroczny letni festiwal w Nohant będzie poszerzony, z udziałem wybitnych pianistów, połączony z konferencją muzykologiczną.

Londyn (w ramach „Polska! Year”) włącza się serią koncertów w Southbank Centre (wystąpią m.in. Zimerman i Pollini), Kings Place i na City of London Festival. W British Library na wystawie „Chopin – The Romantic Refugee” zostanie pokazana podróż kompozytora do Wielkiej Brytanii. W Rzymie urodziny Chopina świętowane są przez cały luty koncertami i wystawą „Mazurek – Polski czy świata?”; tam także, jak i we Florencji oraz Mediolanie, występują Zimerman i Pollini. W La Scali do września będzie trwał cykl recitali wybitnych pianistów, obchodzących Rok Chopina i Rok Schumanna.

Program letniego festiwalu w Salzburgu zawiera recitale Zimermana, Kissina, Polliniego oraz występ Pogorelicia z Orchestre des Champs-Elysées. W stolicy Austrii w Haus der Musik zostanie otwarta wystawa „Chopin w Wiedniu”, towarzyszyć jej będą koncerty. Chopin zabrzmi też w Ratuszu, Musikverein i Konzerthaus.

W Monachium i w Poczdamie ostatnie dni lutego upływają pod znakiem Chopina, a latem Polska i Chopin będą głównymi bohaterami Schleswig-Holstein Musikfestival.

Wiele wydarzeń zaplanowano w Belgii: najwięcej w brukselskim Palais des Beaux-Arts (występy m.in. Zimermana, Blechacza, Olejniczaka); na przełomie lutego i marca w ramach Chopin Memorial Festiwal w Maasmecheln zostaną wykonane wszystkie dzieła Chopina. Koncerty przewidziano także w Liège i Brugii.

Do urodzin przygotowała się także Skandynawia: w kwietniu będzie można uczestniczyć w festiwalu chopinowskim w Sztokholmie, a we wrześniu w Helsinkach – w Festiwalu Chopina dla młodych pianistów. Na przełomie lutego i marca w Sankt Petersburgu odbywa się festiwal połączony z wystawą. Koncerty zorganizowano też na Ukrainie (Lwów, Odessa, Kijów) i Węgrzech (cykl w Budapeszcie).

W Czechach, po lutowych praskich koncertach, latem będzie miał miejsce doroczny konkurs i festiwal w Mariańskich Łaźniach – podobnie jak w klasztorach w austriackim Gaming i Valldemossie na Majorce.

Bogaty jest program obchodów w Stanach Zjednoczonych. Nowojorska Carnegie Hall oraz Lincoln Center gościć będą od stycznia do maja muzyków grających koncerty chopinowskie (Lincoln Center zorganizuje także pokazy filmowe). W Carnegie Hall i w Chicago Symphony Centre na jesieni odbędą się jazzowo-folkowe obchody urodzin Chopina. Metropolitan Opera wystawi balet „Dama kameliowa” z muzyką Chopina, a New York City Ballet „All Robbins: Definitive Chopin”. Koncerty szykują się też w Waszyngtonie, Filadelfii, Baltimore, Chicago, Los Angeles, San Francisco, Houston, Miami.

O uroczystościach chopinowskich usłyszymy także w miejscach egzotycznych. W Izraelu cykl koncertów odbędzie się w Jerozolimie, Ejlacie, Tel Awiwie. W marcu Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia odwiedzi Katar, Bahrajn i Kuwejt w ramach cyklu koncertów „Chopin na pustyni” (obejmujących również Emiraty Arabskie i Oman); odbędą się tam też konkursy chopinowskie (w Kuwejcie międzynarodowy). Wybitni pianiści zagrają Chopina w brazylijskim São Paulo. Chopin będzie w tym roku wszędzie.

Jest już nawet w kosmosie – nagrania jego muzyki poleciały tam na promie kosmicznym Endeavour.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Czy człowiek mordujący psa zasługuje na karę śmierci? Daniela zabili, ciało zostawili w lesie

Justyna długo nie przyznawała się do winy. W swoim świecie sama była sądem, we własnym przekonaniu wymierzyła sprawiedliwą sprawiedliwość – życie za życie.

Marcin Kołodziejczyk
13.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną