Udany powrót punkowych komiksów
Pokaż irokeza, to ci uwierzymy
Główny obieg polskiej kultury lat 90. komiksu nie doceniał, ale ówczesna kontrkultura – przeciwnie. Antologie prac punkowych rysowników z tamtego okresu to fascynujący portret naszej rzeczywistości z początków transformacji.
„Prosiacek” w środowisku alternatywnym był pozycją kultową
materiały prasowe

„Prosiacek” w środowisku alternatywnym był pozycją kultową

Hello Krzysztof!!!” – zaczynał się jeden z listów do Krzysztofa Prosiaka Owedyka, grafika związanego ze sceną hardcore-punk. „Proszę cię o jakieś rysunki do mojego zina. Tylko żebyś nie najeżdżał na kościół, bo nie chcę durnych opinii satanisty. (…) No i posmaruj znaczek mydłem (bo podrożały) i odeślij mi ten, który ja wysłałem”.

W latach 90. artysta samodzielnie tworzył, wydawał i dystrybuował art-zin komiksowy „Prosiacek”, który w środowisku alternatywnym był pozycją kultową i rozchwytywaną. Dzięki temu Owedyk szybko stał się znaną postacią na scenie niezależnej. Cytowana korespondencja pokazuje, że ta popularność miała również swoje minusy. Nieznani mu ludzie coraz częściej prosili o rysunki i komiksy do swoich zinów, a on nie miał czasu nawet odpisywać na prośby, a co dopiero je spełniać. Ale w czasach bez e-maila i komórki, gdy w każdym mieście i miasteczku powstawały powielane na ksero undergroundowe periodyki, a punkowe załogi organizowały koncerty, takie prośby wydawały się naturalne. W końcu wszyscy stanowili jedną scenę, walczyli z nazi-skinami, systemem i realizowali hasło D.I.Y. (ang. do it yourself – zrób to sam).

Agrafka w policzku

Co ciekawe, o ile po 1989 r. komiks znalazł się na marginesie zainteresowania masowej publiczności, w środowisku kontrkulturowym rysownicy tacy jak wspomniany już Prosiak, a także Dariusz Pała Palinowski czy Paweł Pablo Prystup, byli wręcz hołubieni.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną