Wywiad rzeka z Benedyktem XVI
Mistyk zamyka drzwi
Właśnie wychodzi polskie wydanie wywiadu rzeki z papieżem Benedyktem XVI. Książka jest przebojem, ale przekona tylko i tak już przekonanych, że Zachód bez Boga zmierza do samozagłady.
Książka „Światłość świata” jest odpowiedzią na zarzuty stawiane Kościołowi za pontyfikatu Josepha Ratzingera.
Wydawnictwo ZNAK

Książka „Światłość świata” jest odpowiedzią na zarzuty stawiane Kościołowi za pontyfikatu Josepha Ratzingera.

Niemiecki dziennikarz Peter Seewald daje papieżowi sposobność obrony. Książka „Światłość świata” jest odpowiedzią na zarzuty stawiane Kościołowi za pontyfikatu Josepha Ratzingera. Chodzi przede wszystkim o kryzys pedofilski.

Seewald w rozmowie z Benedyktem dotyka punkt po punkcie kontrowersji wokół dzisiejszego Kościoła. Ale nie jest to wywiad, w którym dziennikarz pyta, a bohater rozmowy odpowiada. To jest wspólny manifest obu rozmówców o wyższości religii katolickiej nad współczesnym laicko-liberalnym Zachodem. Manifest światopoglądowego i religijnego konserwatyzmu, który spodoba się konserwatystom różnych odcieni. Konserwatystom religijnym i niereligijnym, bo są i tacy. Po części może się nawet spodobać antykapitalistycznej lewicy.

Jak neofita z Ojcem Świętym

Ciekawe, że sam Seewald kiedyś był też radykalnym lewicowcem. I ateistą. Jednak ponoć wskutek spotkań z Ratzingerem wrócił do katolicyzmu, który porzucił w młodości. Jak kiedyś żarliwie wierzył w żelazne prawa historii ukute przez wyznawców Marksa, tak teraz równie żarliwie wierzy w prymat praw Bożych i Ewangelii. A w każdym razie jest przeciw społeczeństwu, w którym jakość życia, wolność jednostki, konsumpcja i rozrywka są ważniejsze niż wiara.

To owa żarliwość musiała zaskarbić Seewaldowi sympatię i zaufanie Ratzingera.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną