Rozmowa z Peterem Weirem
Jesteście wspaniali
Australijski reżyser, którego film o uciekinierach z rosyjskiego łagru wchodzi na ekrany naszych kin, opowiada o tym, jak wpadł na pomysł nakręcenia go po przeczytaniu książki polskiego autora.
Praca nad „Niepokonanymi” (2011 r.) zajęła mu siedem lat
materiały prasowe

Praca nad „Niepokonanymi” (2011 r.) zajęła mu siedem lat

Joanna Orzechowska: – Gdy wpadła panu w ręce książka Sławomira Rawicza „Długa droga”, od razu pomyślał pan, że to temat na film?
Peter Weir: – Tak, natychmiast pomyślałem, cóż to za wspaniały materiał na scenariusz! I nie ma znaczenia, czy Rawicz w książce wydanej po raz pierwszy w 1955 r. opisywał własne wspomnienia oraz ile w niej prawdy, a ile fikcji. Dzisiaj wiemy, że do takiej spektakularnej ucieczki z gułagu rzeczywiście doszło, choć autor nie brał w niej udziału. Zachowały się natomiast relacje z Indii, gdzie pojawili się ocaleni, którzy przebyli pieszo drogę z Syberii przez Mongolię i Himalaje. Od samego początku nie zamierzałem zresztą traktować „Długiego marszu” jak dokumentu, interesowało mnie stworzenie na jego podstawie filmu fabularnego.

Praca nad „Niepokonanymi” zajęła panu siedem lat. Czyżby zaważyły względy finansowe?
Tak, siedem lat to cała epoka... W tym czasie pracowałem też nad trzema innymi projektami, które w końcu nie ujrzały światła dziennego. Cóż, ostatnio w światowej kinematografii zaszły istotne zmiany – publiczność chce oglądać sequele oraz nieskomplikowane obrazy rozrywkowe, więc wytwórnie musiały na to zareagować. Ale ciągle wierzę, że jest inna widownia, której potrzeby pozostają niezaspokojone. To dla niej są „Niepokonani”, przynajmniej taką mam nadzieję.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną