Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Upały w teatrze

Na jakie przedstawienia teatralne warto w tym roku zabukować miejsca? Na jakie przedstawienia teatralne warto w tym roku zabukować miejsca? DeaPeaJay / Flickr CC by 2.0
Teatry rozjechały się na wakacje. Jednak nie wszystkie. O widzach letnią porą pamiętają głównie teatry prywatne (szczególnie w stolicy) i te działające w kurortach.

Popołudniami na stołecznym placu Konstytucji spotkać można aktorów Teatru Polonia. W repertuarze coś dla dużych (m.in. „Lament na placu Konstytucji” Krzysztofa Bizia i „Starość jest piękna” Esther Vilar), dla małych („Pchła Szachrajka”), dla rozśpiewanych i roztańczonych („Flamenco namiętnie” i „JangaJan – Hey Jo!”).

Przed letnim skwarem można się schronić w secesyjnie zaaranżowanych piwnicach Teatru Kamienica. Dyrektor Emilian Kamiński zaprasza na wieczory kabaretowe, romansowe („I tak cię kocham”, „Testament cnotliwego rozpustnika”) oraz spektakle muzyczne. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego uczci świetny „Pamiętnik z powstania warszawskiego” według Mirona Białoszewskiego, w reżyserii Jerzego Bielunasa.

Laboratorium Dramatu przygotowało przegląd spektakli według polskiej współczesnej dramaturgii, z „Naszą klasą” Tadeusza Słobodzianka i „Amazonią” Michała Walczaka na czele. Ale także Kabaret Na Koniec Świata i komediowy one man show „Rekonstruktor”.

Po raz trzeci rusza w tym roku Scena Letnia Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim. Plażowanie urozmaicą spektakle komediowe i sensacyjne, m.in. „Intymne lęki” Alana Ayckbourna, „Loretta” Walkera, „Łup” Ortona, „Zwodnica” Middletona i Rowleya oraz premierowy „Grzegorz Dyndała” według Moliera.

Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie przygotował głównie repertuar muzyczny: przedstawienia z piosenkami patronki (m.in.„Do dna” z udziałem Piotra Machalicy), spektakl „Tuwim dla dorosłych” w reż. Jerzego Satanowskiego z warszawskiej Romy oraz pieśni żydowskie tradycyjne i współczesne w opracowaniu André Hübner-Ochodlo.

Przez całe wakacje gra również Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem. W repertuarze pozycje starsze – jak „Caligula” czy „Bal w operze”, nowsze – jak „Ccy-Witkac-Y Menażeria” i witkacowskie juwenilia, oraz najnowsze – jak premierowy „Kruk” Sastre’a. Twórcy obiecują „dziwność istnienia” w miejscu, w którym „wszystko się może zdarzyć”.

Natomiast Teatr Polski w Bydgoszczy 15 lipca pokaże premierowo „Szwoleżerów”. Sztukę Artura Pałygi o środowisku żużlowców, widzianym z perspektywy związanych z zawodnikami kobiet, reżyseruje Jan Klata. W rolach głównych aktorzy Polskiego i siedem motocykli. Spektakl można oglądać do końca miesiąca.

Polityka 28.2011 (2815) z dnia 07.07.2011; Afisz. Premiery; s. 61
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną