Polskie kino mocniej zaangażowane
Długi film o zabijaniu
Co ma wspólnego „Dług” Krzysztofa Krauzego z wchodzącym właśnie na ekrany „Kretem” Rafaela Lewandowskiego? W obydwu filmach, i jeszcze w paru innych z ostatnich sezonów, zabijają ci, którzy czują, że są słabsi.
Akcja filmu „Lincz”, podobnie jak „Dług” oparta jest na zdarzeniach autentycznych.
Kino Świat/materiały prasowe

Akcja filmu „Lincz”, podobnie jak „Dług” oparta jest na zdarzeniach autentycznych.

W tytule nie bez powodu znalazło się nawiązanie do głośnego dzieła Krzysztofa Kieślowskiego z końcówki Peerelu, które było mocnym głosem przeciwko karze śmierci. „Krótki film o zabijaniu” pokazywał, mówiąc w wielkim skrócie, że egzekucja młodego człowieka skazanego wyrokiem sądu na śmierć jest niemal taką samą zbrodnią jak popełnione przez niego z zimną krwią morderstwo. Dzisiaj w naszym prawodawstwie, podobnie jak niemal we wszystkich cywilizowanych krajach, kary śmierci już nie ma. Tymczasem wyroki, i to bez nakazu sądowego, wykonuje się ostatnio coraz częściej na ekranie.

Dwa lata temu ogromnym powodzeniem cieszył się debiutancki film Borysa Lankosza „Rewers” według scenariusza Andrzeja Barta. Recenzenci mieli pewien kłopot z precyzyjnym określeniem gatunku – dramat z elementami farsy, tragedia z happy endem czy może czarna komedia? Tak czy inaczej czasy stalinizmu potraktowane w sposób niebanalny, z pominięciem najbardziej zużytych klisz i schematów. Co zaś było w tej historii najbardziej zaskakujące, to fakt, że jedna z głównych bohaterek, wybrana na ofiarę przez cynicznego ubeka, wcale bezwolną ofiarą być nie zamierza. Dodajmy, że jest ona dobrze wychowaną młodą kobietą, wypieszczoną przez matkę i babcię, strzegące jak świętości tradycyjnych wartości inteligencko-mieszczańskich, które z taką bezwzględnością zwalcza nowy ustrój.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną