Polscy pisarze i ich sukcesy za granicą
Czytanie Polski
Jak wygląda sytuacja naszej literatury za granicą? Kogo i gdzie wydają? O czym zagraniczni czytelnicy chcą czytać w książkach naszych autorów?
O czym zagraniczni czytelnicy chcą czytać w książkach naszych autorów?
Materiały promocyjne

O czym zagraniczni czytelnicy chcą czytać w książkach naszych autorów?

Brytyjski pisarz Tim Parks stwierdził niedawno, że na arenie międzynarodowej szanse na sukces ma tylko literatura przystępna i operująca stereotypami na temat kraju, z którego pochodzi. „Jeśli chce się sprzedać prawa do holenderskiej powieści za granicą, to musi ona odpowiadać wizerunkowi, jaki Holandia ma w świecie” – pisze Parks. Jego zdaniem pisarz musi mieć „interesujący krajowy produkt do sprzedania na rynku międzynarodowym: skandynawską melancholię, irlandzką groteskę, południowoamerykańską ludowość. Albo, co jest w ogóle najlepsze, polityczny ucisk w takiej czy innej formie”. Polska literatura raczej nie startuje w kategorii światowych bestsellerów, zagranicznym wydawcom wydaje się egzotyczna.

Podczas rozmów z zagranicznymi wydawcami często odnoszę wrażenie, że literatura polska generalnie postrzegana jest przez nich jako literatura niszowa, trudna, wręcz hermetyczna i, co za tym idzie, rzadko kiedy angażują się w duże promocje polskich tytułów – mówi Agata Pieniążek, która zajmowała się sprzedażą praw autorskich w wydawnictwie W.A.B., a obecnie w Świecie Książki.

Boom na polską literaturę dawno mamy za sobą. Największym zainteresowaniem cieszyła się w latach 80. minionego wieku z powodów politycznych. Potem wzmożone zainteresowanie dało się zauważyć jeszcze w roku 2000, kiedy Polska była gościem honorowym na wielkich targach książki we Frankfurcie.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną