Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Nagroda

Mea pulpa

Rozdano po raz kolejny nagrody powszechnie znane jako Wiktory. Dostali je Werner, Stuhr, Wellman, Gessler i Braun, występująca dla niepoznaki jako Braunek. A wszystko to w TVN. Czy nic wam to nie mówi?

• A jednak. Niezłomny, niezniszczalny, ponadczasowy mag wolnej myśli Jan Pospieszalski dostanie swój program w TVP. Co prawda w TVP Info, ale co tam. Front może być mniejszy, byle walka była krwawa i zacięta. Program ma się nazywać „Bliżej”. Ja sugerowałbym raczej tytuł „Dlaczego ja?”.

• Jedno zdanie z wywiadu Krystyny Jandy dla „Twojego Stylu”: „Zawsze była mi bliska Meryl Streep, która kilka razy zyskała miano najgorzej ubranej kobiety Hollywood. Myślałam wtedy – to jest to”. Odwaga odmienności. Najbardziej deficytowy towar na krajowych salonach.

• Od czasu pojawienia się Nergala w TVP w kraju zaczęły się dziać dziwne rzeczy. Oto jedna z nich. Znany z ewangelizujących piosenek, dziecięcy zespół Arka Noego nagrywa punkowe covery. Będą to hity takich grup jak Dezerter, Tilt, Kult czy Armia. Album zatytułowany „Pan Krakers” już w listopadzie. Dalej jest już tylko Amy Winehouse.

• Nie wiedzieć czemu ten news przeszedł bokiem niezauważony. Otóż w apartament Krzysztofa Ibisza przy ulicy Kazimierzowskiej w Warszawie uderzył piorun i zrobił straszny bajzel. Podobno administracja domu zasugerowała prezenterowi, aby przy następnej korekcie urody wszczepił sobie piorunochron.

• Można się wybrać na premierę sztuki, premierę filmu, premierę książki, nawet na premierę premiera. To, co wydarzyło się ostatnio w stolicy, jest jednak wstrząsem nawet dla mnie. W Warszawie odbyła się premiera płaszcza. Obecne były między innymi Ania Wendzikowska i Małgosia Kożuchowska. Bardzo chwaliły płaszcz, twierdząc, że może był trochę przydługi, ale za to wciągający.

• Senator PiS Kazimierz Jaworski (taki pan z wąsami) obejrzał w TVN program „Top Model” i stwierdził, że modelki są tam zmuszane do nagości, a on nie chce na to patrzeć. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji po całonocnym posiedzeniu, chcąc ulżyć senatorowi, kupiła mu pilota.

• To było wydarzenie, które zelektryzowało wszystkich. Piotr Adamczyk pokazał światu swą nową dziewczynę. Jest francuską aktorką mieszkającą w USA o nazwisku Kate Rozz. Albo polską aktorką z Białegostoku o nazwisku Gwizdała. Piotr widuje się z obiema.

• Podobno znany zespół Pectus postanowił się przegrupować. Muzycy wydali komunikat następującej treści: „Pomimo rozejścia się dróg lidera i twórcy Pectus Tomasza Szczepanika z muzykami, zespół Pectus na czele z jego wokalistą i twórcą Tomaszem Szczepanikiem kontynuuje dalszą działalność artystyczną”. Z tym Szczepanikiem jest jak z liderem PiS. Nawet jak odejdzie, to zostanie.

• Teatr Wielki w Poznaniu poszukuje mężczyzn w wieku od 30 do 50 lat do ról głównych w operze zatytułowanej „Dzień świra”. Chodzi oczywiście o postać Adasia Miauczyńskiego i słynny film Marka Koterskiego. W kultową postać głównego bohatera wcielić się ma kilku mężczyzn z głosem barytonowym, a w jury zasiądzie m.in. Tomasz Jacyków. Jest więc od samego początku i śmiesznie, i tragicznie.

• Najpierw widać trawę, później całą łąkę, ptaka i potem dopiero ją. To kadr z reklamy, w której wystąpiła znana wokalistka Kasia Nosowska. Jest to akcja Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska zatytułowana „Natura 2000. Poczuj to”. Doskonały wybór. Nosowska to chyba ostatnia krajowa wokalistka, o której bez obaw można powiedzieć „w pełni naturalna”.

• Miniony tydzień to drogowa epopeja najsłynniejszego zięcia ostatnich lat, czyli Marcina Dubienieckiego. Małżonek Marty Kaczyńskiej stracił na skutek przekroczonej liczby punktów prawo jazdy, a następnie poinformował świat, że ma drugie, zagraniczne, i rezydenturę innego państwa. Czyli wszystko zgodnie z prawem i sprawiedliwością.

• To też będzie wiadomość frontowa, tyle że z innego odcinka. Różne są bowiem bajki dla dzieci. „Sierotka Marysia”, „Dzieci z Bullerbyn” czy „Akademia Pana Kleksa”. Kazimiera Szczuka napisała bajkę zatytułowaną „Duża książka o aborcji”. Niestety, Empik, wystraszony nawałnicą protestów, książkę przeniósł w siną dal. I jest jak w bajce. Dziatki ocalone, a zła czarownica ukarana.

Polityka 45.2011 (2832) z dnia 01.11.2011; Kultura; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Nagroda"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną