Artur Żmijewski – polski artysta eksportowy
Polak, który poruszy(ł) Berlin
Artur Żmijewski to główny skandalista w sztuce III RP. W tym roku będzie prowokował w nowej roli – kuratora. I to w skali międzynarodowej.
Artur Żmijewski - polski reżyser i fotograf, artysta jest związany z Fundacją Galerii Foksal.
Marcin Kalinski/Newspix.pl

Artur Żmijewski - polski reżyser i fotograf, artysta jest związany z Fundacją Galerii Foksal.

Okazją do tego, by o Żmijewskim znów zrobiło się głośno, będzie siódma edycja Berlin Biennale, prestiżowego przeglądu światowej sztuki, który rozpocznie się w końcu kwietnia i potrwa ponad dwa miesiące. Polak otrzymał i przyjął propozycję artystycznego pokierowania tym przedsięwzięciem. Docierające do opinii publicznej informacje o kuratorskim zamyśle twórcy i o dotychczasowych przygotowaniach pozwalają przypuszczać, że nie zadowoli się on poprawnym i wyważonym przeglądem tego, co słychać w międzynarodowym art worldzie. Czołowy artysta Krytyki Politycznej nareszcie będzie mógł pofolgować swoim poglądom na rolę i miejsce sztuki we współczesnym świecie.

A są to poglądy oryginalne, odważne, dla wielu kontrowersyjne. Po raz pierwszy Żmijewski jako teoretyk objawił się na szerszą skalę, publikując manifest „Stosowane sztuki społeczne” (2007 r.). Przyjął w nim tezę, że sztuka często bywa źródłem wiedzy, która niestety jest lekceważona i redukowana do kategorii czysto estetycznych.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną