Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Krwiopijcy z Polsylwanii

Komiksowe czytadła pociągowe

materiały prasowe
Przez kilka ostatnich lat brakowało w Polsce tzw. komiksów środka, czyli dobrych czytadeł do pociągu i tramwaju. W tym roku coś drgnęło i to z niezłym skutkiem.
materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe

Jedną z obiecujących serii jest „Orbital” (Taurus Media) duetu Pelle/Runberg. To bardzo przyjemna historia science fiction narysowana w swobodnym i czytelnym francuskim stylu, ze stonowaną wytłumioną kolorystyką. Znajdziemy tu wprawdzie kilka ogranych wątków, np. krytykę ludzkiej cywilizacji przeprowadzoną przez inne kosmiczne rasy, ale jednocześnie sporo zręcznie zakamuflowanych aluzji do współczesnej sytuacji politycznej na świecie. Rzecz lekka, niegłupia i wciągająca.

Ocena: 5/6

*

To, jak różni się francuskie podejście do SF od polskiego, zauważymy czytając pierwszy tom serii „Yorgi” (Kultura Gniewu), przez który trzeba się z mozołem przebijać. Nie jest to wina gęstych i dokładnych rysunków Jerzego Ozgi, lecz scenarzysty. Dariusz Rzontkowski miał intrygującą wizję świata przyszłości: uzależnionego od leków, narkotyków i żądzy nieśmiertelności, ale zmiksował przy tym Zajdla z Moebiusem i pootwierał w pierwszym odcinku opowieści tyle szufladek, że czyta się go bez przyjemności. Oby w następnych tomach było lepiej.

Ocena:3/6

*

Z kolei Boris Stanić w albumie „Radosav. Poranna mgła” (Centrala) zabiera nas w smutną podróż po powojennej, odhumanizowanej i biednej Serbii. Na bohatera co krok spadają nieszczęścia, a otaczający ludzie przypominają zwierzęta. Warstwa graficzna komiksu jest celowo antyestetyczna, ale przez to niezwykle pociągająca. Wynagradza nam to trochę braki w prowadzeniu narracji (tekst dubluje to, co widzimy na obrazku).

Ocena: 4/6

*

Na koniec klasyka: „Bezdomne Wampiry” (Kultura Gniewu) Tadeusza Baranowskiego. Znajdziemy tu w jednym tomie historie o wędrówkach prowincjonalnych i niezdarnych krwiopijców z Polsylwanii pochodzące z lat 1985–2009. Niezależnie od upływu czasu grafika Baranowskiego pozostaje świetna, wysmakowana i właściwie ponadczasowa.

Ocena: 4/6
 

Więcej tekstów o komiksie na blogu „Outline” poświęconym historiom obrazkowym.

Polityka 11.2012 (2850) z dnia 14.03.2012; Afisz. Premiery; s. 87
Oryginalny tytuł tekstu: "Krwiopijcy z Polsylwanii"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną