Gdzie w Polsce jest najbrzydziej?
Brzydota przydrożna
Zadanie dla turysty obcokrajowca: od granicy na Odrze do miasta A jest 300 km. Czy lepiej pokonać ten dystans w Polsce pociągiem, czy samochodem, tak by nie doznać estetycznego szoku? Poprawna odpowiedź brzmi: wyłącznie samolotem.
Zapuszczony dworzec w Aleksandrowie Kujawskim
Wojciech Szabelski

Zapuszczony dworzec w Aleksandrowie Kujawskim

Gdzie w Polsce jest najbrzydziej? Na rozległych, zabiedzonych peerelowskich osiedlach z wielkiej płyty? W zaniedbanych kwartałach tzw. czynszówek? Na zdewastowanych urbanistycznie przedmieściach? W rozszarpanych przez deweloperów centrach miast? W bijących pstrokacizną kształtów, ozdób i kolorów osiedlach domków jednorodzinnych? A może na zapełnionych mieszkalnymi klockami z nieotynkowanych pustaków wsiach? Nie. Najbrzydziej jest wzdłuż szlaków komunikacyjnych. Zarówno tych kolejowych, jak i drogowych, choć to zupełnie inne rodzaje szpetoty i trudno powiedzieć, które sprawiają naszym oczom większy ból. Drogowiska i kolejowiska są kwintesencją brzydoty, niezwykłą stężoną mieszanką wszystkiego, co zaprzecza pięknu. A oto uzasadnienie.

Zacznijmy od tego, że teoretycznie koleje mają lepiej. To tylko 19 tys. km sieci, po której jeżdżą pociągi. I z estetycznego punktu widzenia nie za wiele tu do kombinowania: nasyp, podkłady, tor. Problem zaczyna się, gdy pociąg musi zajechać na stację, tudzież przetoczyć się z wolna przez miejskie i podmiejskie tereny kolejowe, z całą ich zabudową: dworcami, budkami dróżników, bocznicami, halami, rampami, wiatami, nastawniami itp. To wcale nie jakiś tam kawałek ziemi wzdłuż torów, ale niemal państwo w państwie. Kolej jest właścicielem około 106 tys.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną