Zwiedzanie tropem kultowych dzieł literatury
Podróże po lekturze
Na Forum Romanum przed gmachem senatu trzech mężczyzn czyta na głos mowę Marka Antoniusza z tragedii „Juliusz Cezar” Szekspira. Nie, to nie próba teatru amatorskiego, to tylko czytelnicy chcieli poczuć, jak brzmią te słowa w miejscu, gdzie według legendy zostały wypowiedziane.
Stambuł. Ten czerwony budynek to muzeum powieści „Muzeum niewinności” Pamuka.
AFP/EAST NEWS

Stambuł. Ten czerwony budynek to muzeum powieści „Muzeum niewinności” Pamuka.

Istnieje specjalny gatunek czytelnika, który lubi podróżowanie do miejsc znanych z literatury. Korci go, by przejść się po Patriarszych Prudach, przejechać się kolejką, którą Hans Castorp zmierzał do sanatorium, błądzić po Manhattanie jak bohater „Buszującego w zbożu”, wejść do Chelsea Hotel, gdzie powstało „W drodze” Keruaca, a poeta Dylan Thomas zapił się na śmierć, w Lipsku zaś pójść do Piwnicy Auerbacha, znanej z „Fausta” Goethego.

Podróże literackie to zresztą potężna gałąź turystyki, która reaguje na mody literackie. I tak Barcelonę można poznać na zorganizowanej wycieczce śladem powieści „Cień wiatru” Zafona, Ystad w Szwecji śladem wymyślonego przez Mankella komisarza Wallandera, a Paryż już nie śladem poetów, ale bohaterów powieści Dana Browna. Ciągle pojawiają się nowe mody – w ostatnich latach na pewno przybyło turystów literackich w Skandynawii czy w pewnym mglistym zakątku Stanów Zjednoczonych, w którym ponoć zagnieździły się wampiry.

Czytelnik – taki, który chce sprawdzić, dotknąć i poczuć – bywa jednak raczej samotnikiem nieskorym do grupowych uniesień, dlatego zamiast z grupową wycieczką do miejsc literackich wybierze się sam, z książką. Ile pokoleń szukało śladów „Iliady” i „Odysei”? Jeden z wielbicieli Homera czytał kiedyś dziewiątą księgę „Odysei” w miejscu uważanym za jaskinię Cyklopa na Sycylii.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj