Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Muzyka ery komputerów

Młodzi kompozytorzy na dziesiątej edycji Sacrum Profanum

Sławomir Kupczak (pierwszy z lewej) podczas koncertu w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa. Sławomir Kupczak (pierwszy z lewej) podczas koncertu w krakowskim Teatrze Łaźnia Nowa. Wojciech Wandzel / materiały prasowe
Jacy są polscy kompozytorzy z pierwszego pokolenia ukształtowanego w III RP? Próbą odpowiedzi był program jubileuszowej, dziesiątej edycji Sacrum Profanum.
Paweł Mykietyn- jeden z najbardziej cenionych kompozytorów młodszego pokolenia w Polsce.Andrzej Stawiński/Reporter Paweł Mykietyn- jeden z najbardziej cenionych kompozytorów młodszego pokolenia w Polsce.

Specjalnością krakowskiego festiwalu stało się portretowanie muzyki współczesnej różnych krajów czy regionów świata – Niemiec, Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Stanów Zjednoczonych – w wykonaniu czołowych zespołów europejskich i amerykańskich. Jednak od dwóch lat na imprezie organizowanej pod kierownictwem muzykologa Filipa Berkowicza zaczęła się pojawiać także muzyka polska. Dwa lata temu poprzez pojedyncze wykonania – przez czołowe światowe zespoły – kompozycji naszych gigantów: Witolda Lutosławskiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego, Kazimierza Serockiego i Pawła Szymańskiego, do których dołączono dwoje młodych wybitnych: Pawła Mykietyna i Agatę Zubel (oboje są laureatami Paszportów POLITYKI); cykl został zarejestrowany i wydany przez Narodowy Instytut Audiowizualny. Zeszłorocznemu festiwalowi towarzyszył kolejny kompozytorski cykl: „Made in Poland – Miłosz Sounds”, dla którego specjalnie napisali utwory Paweł Mykietyn, Aleksandra Gryka, Wojciech Ziemowit Zych, Agata Zubel i Jagoda Szmytka. Wreszcie jubileuszowa edycja została poświęcona w całości Polakom (to ostatnia w tym kształcie; od przyszłego roku tematem Sacrum Profanum będą związki muzyki współczesnej z rozrywkową).

Duch młodych

Bohaterami poszczególnych koncertów byli jak zwykle Mykietyn i Zubel oraz Aleksander Nowak, Marcin Stańczyk, Cezary Duchnowski, Sławomir Kupczak. Wszyscy urodzeni w latach 70.; najstarsi, Mykietyn i Duchnowski (ur. w 1971 r.), szkoły średnie kończyli jeszcze w PRL, ale studiowali już w III RP; młodsi już od czasu licealnego kształcili się w wolnej Polsce. Wszyscy z wymienionych dali się poznać na Warszawskich Jesieniach; wielu współtworzy obraz naszej muzyki za granicą, niektórzy pokazywali już swe dzieła na scenach operowych Warszawy czy Wrocławia.

Polityka 39.2012 (2876) z dnia 26.09.2012; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Muzyka ery komputerów"
Reklama