HITY 2012: W galerii
W galerii
W specjalnym świątecznym numerze Polityki zamiast cotygodniowych not recenzyjnych – próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Tym razem pora na wydarzenia, które wstrząsnęły rynkiem sztuki 2012.
Alina Szapocznikow, Femme iluminee, Paryż, 1966-67 r.
Estate of Alina Szapocznikow/Piotr Stanisławski/ADAGP/materiały prasowe

Alina Szapocznikow, Femme iluminee, Paryż, 1966-67 r.

1. Odkrywanie Aliny Szapocznikow. Monograficzne wystawy w Los Angeles i Ohio, ale przede wszystkim ta trzecia, najważniejsza – w legendarnym nowojorskim MoMA.

2. Krzepnięcie festiwali. Dwa festiwale sztuk wizualnych to już dobra międzynarodowa klasa: Alternativa (Gdańsk – druga odsłona) oraz Mediations Biennale (Poznań – trzecia edycja). A wysoki poziom krajowy to krakowski Grolsch Art Boom (czwarta edycja).

3. Laur za dźwięki. Artystka Katarzyna Krakowiak i kurator Michał Libera otrzymali wyróżnienie na 13 Biennale Architektury w Wenecji. Wbrew nazwie imprezy, ich akustyczna instalacja była niewidzialna, ale za to dobrze słyszalna.

4. Retrospektywa Mistrza. Zasłużony hołd złożony sędziwemu, wielkiemu artyście Wojciechowi Fangorowi przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

5. Gwiazdy w CSW Zamek Ujazdowski. Dwie ważne wystawy dwóch znaczących artystów światowej sztuki współczesnej: przegląd filmów Haruna Farockiego oraz wybór instalacji Mauricio Cattelana.

6. Secesja Czartoryskich. Po latach dyskretnych sporów kompetencyjnych między Muzeum Narodowym w Krakowie a Fundacją im.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną