Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Zwierzenia papieża

Gdzie przeczytać o papieżu Franciszku?

materiały prasowe
Mamy już u nas książki, w których Jorge Bergoglio sam mówi, kim i jaki jest. Wyłania się z nich obraz naprawdę ciekawy.
materiały prasowe

Papież z Argentyny nie może nie kochać tanga. I piłki nożnej. Jorge Bergoglio, papież Franciszek, kocha najbardziej milongi – tanga szybkie, wesołe. Sypie z pamięci nazwiskami wielkich argentyńskich aktorów, tancerzy i pieśniarzy, kompozytorów, wśród nich Ady Falcon, która porzuciła karierę artystyczną i wraz matką wstąpiła do zakonnej rodziny franciszkańskiej. Podziwia Astora Piazzollę, najsłynniejszego na świecie kompozytora gatunku. Na tym artystyczne pasje Bergoglia bynajmniej się nie kończą. W przekazie medialnym może sprawiać wrażenie szorstkie, kogoś, kto w świecie kultury i sztuki na co dzień nie mieszka. Mylne.

Ulubionym poetą Bergoglia jest wielki wczesnoromantyczny poeta niemiecki Hoelderlin, „Boską komedię” Dantego przeczytał cztery razy, porusza go Dostojewski. Nie korzysta z Internetu (ale nie wyklucza, że zacznie), za to czyta prasę i słucha muzyki przez radio. Jego ulubionym utworem jest uwertura „Leonora” Beethovena „w interpretacji Furtwaenglera – najlepszego moim zdaniem dyrygenta niektórych symfonii wielkiego kompozytora i utworów Wagnera”.

Rasowy duszpasterz

Ulubionym obrazem obecnego papieża jest „Białe ukrzyżowanie” Chagalla, przedstawiające Jezusa na krzyżu, okrytego żydowskim szalem modlitewnym. Bergoglio jest miłośnikiem filmów włoskiego neorealizmu, ale także „Uczty Babette”. W młodości trenował koszykówkę, ale kibicował też drużynie piłkarskiej klubu San Lorenzo, założonego w Buenos Aires na początku XX w. przez salezjanina. Pamięta „ten sławny gol Pontoniego, który zasługiwał niemal na Nobla”.

Bergoglio przyjaźnił się z Jorge Luisem Borgesem („był agnostykiem, który codziennie wieczorem odmawiał Ojcze nasz”).

Polityka 27.2013 (2914) z dnia 02.07.2013; Kultura; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Zwierzenia papieża"
Reklama