Gdzie przeczytać o papieżu Franciszku?
Zwierzenia papieża
Mamy już u nas książki, w których Jorge Bergoglio sam mówi, kim i jaki jest. Wyłania się z nich obraz naprawdę ciekawy.
materiały prasowe

Papież z Argentyny nie może nie kochać tanga. I piłki nożnej. Jorge Bergoglio, papież Franciszek, kocha najbardziej milongi – tanga szybkie, wesołe. Sypie z pamięci nazwiskami wielkich argentyńskich aktorów, tancerzy i pieśniarzy, kompozytorów, wśród nich Ady Falcon, która porzuciła karierę artystyczną i wraz matką wstąpiła do zakonnej rodziny franciszkańskiej. Podziwia Astora Piazzollę, najsłynniejszego na świecie kompozytora gatunku. Na tym artystyczne pasje Bergoglia bynajmniej się nie kończą. W przekazie medialnym może sprawiać wrażenie szorstkie, kogoś, kto w świecie kultury i sztuki na co dzień nie mieszka. Mylne.

Ulubionym poetą Bergoglia jest wielki wczesnoromantyczny poeta niemiecki Hoelderlin, „Boską komedię” Dantego przeczytał cztery razy, porusza go Dostojewski. Nie korzysta z Internetu (ale nie wyklucza, że zacznie), za to czyta prasę i słucha muzyki przez radio. Jego ulubionym utworem jest uwertura „Leonora” Beethovena „w interpretacji Furtwaenglera – najlepszego moim zdaniem dyrygenta niektórych symfonii wielkiego kompozytora i utworów Wagnera”.

Rasowy duszpasterz

Ulubionym obrazem obecnego papieża jest „Białe ukrzyżowanie” Chagalla, przedstawiające Jezusa na krzyżu, okrytego żydowskim szalem modlitewnym. Bergoglio jest miłośnikiem filmów włoskiego neorealizmu, ale także „Uczty Babette”.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj