Zappa Frank
Zappatrzenie
Łączył kulturę niską i wysoką w ten sposób, że nigdy nie wychodziła z tego średnia. Przed 20 rocznicą śmierci Franka Zappy usłyszymy wielki koncert jego muzyki na polskiej scenie.
Frank Zappa – wielki, ciągle nie do końca zrozumiany geniusz XX-wiecznej muzyki.
Alex Queral/Barcroft Media Ltd/Bulls

Frank Zappa – wielki, ciągle nie do końca zrozumiany geniusz XX-wiecznej muzyki.

Prawie 25 lat temu Zappa grał w Polsce. Wiemy, że wystąpił w Gdańsku, jego trasa koncertowa mogła też – według niektórych doniesień – objąć Warszawę. Nazywał się Francesco Zappa, był włoskim wirtuozem wiolonczeli i kompozytorem muzyki baroku. Nikt by go dziś nie pamiętał, gdyby nie Frank Zappa, który dwa wieki później – zafascynowany zbieżnością nazwisk – dokonał nagrań jego muzyki.

Francesco był szanowanym kompozytorem, lecz nie zajął w swojej epoce szczególnie ważnego miejsca. Inaczej Frank – wielki, ciągle nie do końca zrozumiany geniusz XX-wiecznej muzyki – który 20 lat po śmierci (rocznica przypada w grudniu) doczekał się prawdziwego renesansu. Na rynek trafia znów cała jego dyskografia, w przygotowaniu jest sceniczna wersja jednego z jego najambitniejszych utworów „200 Motels”, a podczas nadchodzącego festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie muzyka Franka Zappy – po raz pierwszy w tak dużej prezentacji – dotrze na polską scenę. I każe się zastanawiać, co było u niego poważne, a co tylko zgrywą. Bo to jego główny problem – wszystko, włącznie z tym nagraniem Francesca Zappy, wydawało się żartem. I tylko ambicje Zappy, żeby dotrzeć ze swoją muzyką na salony, układają się w historię tragiczną.

Muzyczny biseksualista

Każdy miłośnik rocka zna anegdotę o tym, jak Zappa, wówczas nastolatek z Baltimore, kupił płytę z awangardowymi utworami Edgara Varèse’a.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną