Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Teatr

HITY 2013. Teatr

„Podróż zimowa” Kleczewskiej - rzecz o pogardzie dla słabości. „Podróż zimowa” Kleczewskiej - rzecz o pogardzie dla słabości. Magda Hueckel / materiały prasowe
„Chłopi” według Władysława Reymonta, reż. Wojciech Kościelniak.Andrzej J. Gojke/KFP „Chłopi” według Władysława Reymonta, reż. Wojciech Kościelniak.
„Bitwa warszawska 1920”, Stary Teatr w Krakowie.Michał Łepecki/Agencja Gazeta „Bitwa warszawska 1920”, Stary Teatr w Krakowie.

1. Podróż zimowa Elfriede Jelinek, reż. Maja Kleczewska, koprodukcja Teatru Polskiego w Bydgoszczy i Teatru Powszechnego w Łodzi. Statystyczni Europejczycy jako pluszowe maskotki, za aksamitnym językiem kryje się kult siły. Poruszająco o naszej cywilizacji.

2. Chłopi według Władysława Reymonta, muzyka Piotr Dziubek, reż. Wojciech Kościelniak, Teatr Muzyczny w Gdyni. Z polotem i przytupem; słusznie okrzyknięte „polskimi »Nędznikami«”.

3. Bitwa Warszawska 1920 Pawła Demirskiego, reż. Monika Strzępka, Stary Teatr w Krakowie. Piłsudski, Broniewski, Dzierżyński i Mama Polka w gorącej dyskusji o jakości polskiej niepodległości.

4. Balladyna Marcina Cecki, reż. Krzysztof Garbaczewski, Teatr Polski w Poznaniu. Bohaterowie Słowackiego obsadzeni w filmie klasy B. Bezczelnie i zaskakująco o polskości.

5. Kabaret Warszawski scen. i reż. Krzysztof Warlikowski, Nowy Teatr w Warszawie. O nadciągającej dyktaturze skrajnej prawicy i wyzwoleniu przez orgazm. Spektakl-petarda.

6. Milczenie o Hiobie scen. i reż. Piotr Cieplak, Teatr Narodowy w Warszawie. Wewnętrzny, rozpisany na osiem głosów, panel Piotra Cieplaka o tajemnicy cierpienia. Zdarzenie z pogranicza teatru, koncertu, performance’u oraz wiary, szkiełka i oka.

7. Kamienne niebo zamiast gwiazd Marcina Cecki, reż. Krzysztof Garbaczewski, Muzeum Powstania Warszawskiego i Nowy Teatr w Warszawie. Polskie zombi kroczące złowrogo w kierunku widowni jako prowokacyjny komentarz do naszej polityki historycznej.

8. Requiemaszyna, reż. Marta Górnicka. 25 mężczyzn i 8 kobiet recytuje, skanduje, syczy i jęczy wiersze Władysława Broniewskiego. Produkt eksportowy roku, objechał cały świat.

9. Zachodnie wybrzeże. Powrót na pustynię Bernarda-Marie Koltèsa, reż. Michał Borczuch, Teatr Polski we Wrocławiu. Świat współczesnych uchodźców pokazany jednocześnie jako egzotyczny i znajomy. Bo kto dziś nie jest w ten czy inny sposób wykluczony?

10. Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku Doroty Masłowskiej, reż. Agnieszka Glińska, Teatr Studio w Warszawie. O rozczarowaniu życiem już na jego starcie, czyli Masłowska prorokinią generacji na śmieciówkach.

Polityka 51-52.2013 (2938) z dnia 17.12.2013; Wydarzenia kulturalne 2013; s. 113
Oryginalny tytuł tekstu: "Teatr"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną