Władysław Pasikowski o patriotyzmie i płk. Kuklińskim
Opowiadam, nie pouczam
Rozmowa z Władysławem Pasikowskim, reżyserem filmu „Jack Strong”, o pułkowniku Kuklińskim, patriotyzmie i zdradzie.
W dyskusji o Kuklińskim rzecz sprowadza się do pytania, czy PRL była suwerennym państwem czy 17 republiką ZSRR?
Marcin Makowski/www.makufly.com

W dyskusji o Kuklińskim rzecz sprowadza się do pytania, czy PRL była suwerennym państwem czy 17 republiką ZSRR?

Janusz Wróblewski: – Pierwszy raz usłyszał pan o pułkowniku Kuklińskim…
Władysław Pasikowski: – Nie pamiętam, pewnie gdy sąd skazał go zaocznie na karę śmierci. Ale naprawdę usłyszałem o nim, gdy przyjechał do Polski po kasacji wyroku i pojawiał się w telewizjach w takiej nieprawdopodobnej stylizacji, że wątpiłem, czy jest prawdziwy.

Dlaczego staje pan w obronie płk. Kuklińskiego?
Ten film, oprócz tego, że jest mój, jest także autorskim projektem producenta, pani Sylwii Wilkos. Gdy zaproponowała mi napisanie scenariusza, a później wyreżyserowanie go, to powiedziałem, że wstrzymam się z odpowiedzią, dopóki nie wyrobię sobie opinii o pułkowniku, którym wcześniej nigdy się nie interesowałem. Po przeczytaniu setek stron dostępnych i odtajnionych dokumentów zrobiłem najuczciwszy, jak umiałem, film opowiadający prawdziwą historię pułkownika.

Wiele faktów związanych z działalnością pułkownika jest objętych przez Amerykanów ścisłą tajemnicą, więc o jakiej prawdzie mówimy?
O tej, która wyłania się z przesłuchań prowadzonych przez polską prokuraturę, i to zarówno osób życzliwych pułkownikowi, jak i mu wrogich, w tym gen. Jaruzelskiego.

Czy płk Kukliński „zdradził ojczyznę”?

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj