Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Nie żyje Gabriel García Márquez

Gabriel García Márquez (1927–2014) Gabriel García Márquez (1927–2014) Forum
Zmarł jeden z najsłynniejszych kolumbijskich pisarzy, laureat literackiej Nagrody Nobla, autor „Stu lat samotności”. Miał 87 lat.

Jak podała meksykańska prasa, Gabriel García Márquez przebywał w szpitalu od początku kwietnia z powodu odwodnienia, infekcji dróg moczowych i zapalenia płuc. Już w poniedziałek, 14 kwietnia, rodzina pisarza poinformowała w specjalnym oświadczeniu, że jego stan był „bardzo wątły”. Pisarz zmarł w swoim domu, w Meksyku. 

Gabriel García Márquez urodził się 6 marca 1927 roku w kolumbijskim mieście Aracataca. Zaczynał jako dziennikarz w lokalnej prasie (publikował na łamach „El Heraldo” i „El Universal”). Po przeprowadzce do Bogoty pracował przez pewien czas jako reporter w kolumbijskim dzienniku „El Espectador”, później był korespondentem zagranicznym m.in. z Paryża, Rzymu, Barcelony i Nowego Jorku. 

Kolumbijczyka uznaje się za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Jego opus magnum – „Sto lat samotności” – przetłumaczono na ponad 35 języków. To saga rodziny Buendíów zamieszkujących fikcyjne miasto Macondo (mimowolnie nasuwa się skojarzenie ze zbiorem „Tablica z Macondo” Stanisława Barańczaka), zmagających się z samotnością, bezcelowością wojny domowej, targanych frustracją i niezdolnością kochania. Márquez jest też autorem znanej „Miłości w czasach zarazy” – w 2007 r. na podstawie tej książki powstał film w reżyserii Mike’a Newella. To rzecz o miłości, która odnajduje spełnienie dopiero u kresu, kiedy bohaterowie starzeją się i zaczynają rozumieć pewne sprawy, zwłaszcza łączącą ich więź.

Po tym, jak w 1999 r. zdiagnozowano u Márqueza nowotwór limfatyczny, podjął się on pisania autobiografii („Życie jest opowieścią”). Znajomym i członkom rodziny wysłał też wtedy przejmujący testament. Świadomość kruchości życia towarzyszyła mu już zawsze. 

Ostatnia powieść, „Rzecz o mych smutnych dziwkach”, ukazała się równo dziesięć lat temu. Z literaturą, jak informował w 2012 r. brat pisarza, Jaime Garcia, Márquez rozstał się z powodu demencji. Kolumbijczyk znany był zwłaszcza z upodobania dla realizmu magicznego (w tej estetyce tworzą współcześnie m.in. Italo Calvino i Günter Grass). Kolumbijczycy silnie odczuli jego literacką nieobecność – pisał Jon Lee Anderson na łamach tygodnika „The New Yorker”.

Nagrodę Nobla Márquez odebrał w 1982 r. za „powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu”. Solidaryzując się z Trzecim Światem, zrezygnował na tę okoliczność z kurtuazji i wieczorowego stroju – nagrodę przyjął ubrany w tradycyjne liquiliqui. Czytelnicy i bliscy mówili o nim pieszczotliwie: „Gabo”.

Informację o śmierci pisarza potwierdzili jego bliscy oraz prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną