Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

W teatrach, parkach i na placach

Protest w obronie spektaklu „Golgota Picnic”

materiały prasowe
W proteście przeciw odwołaniu pokazów spektaklu „Golgota Picnic” Rodrigo Garcíi na poznańskim Malta Festival, w teatrach w całym kraju odbędą się pokazy filmowej wersji przedstawienia, a na placach i w parkach – czytania scenariusza spektaklu.

„»Golgota Picnic« – zrób to sam! Odzyskajmy ocenzurowany spektakl i obrońmy zagrożone prawa” – apeluje do teatrów i innych zainteresowanych instytucji Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Dysponuje udostępnionymi przez reżysera scenariuszem i nagraniami przedstawienia. Tak polski teatr broni wolności słowa i ekspresji artystycznej, które w Poznaniu padły ofiarą walki politycznej.

Przypomnijmy, że w piątek władze festiwalu Malta, na które zarówno policja, jak i władze Poznania zrzuciły odpowiedzialność za ewentualne ofiary podczas planowanego przez prawicowe organizacje wielkiego protestu przeciw pokazom spektaklu Roderigo Garcíi – podjęły kontrowersyjną decyzję o odwołaniu pokazów.

Tydzień później, w piątek, 27 czerwca, na darmowe prezentacje nagranego przedstawienia zapraszają m.in. Teatr Polski w Bydgoszczy, Teatr Polski we Wrocławiu, TR warszawa, Teatr Nowy w Krakowie i ciągle przyłączają się kolejne sceny.

Czytanie scenariusza odbędzie się m.in. w Warszawie na pl. Defilad, gdzie organizuje je Teatr Studio, i w Starym Teatrze w Krakowie. W Poznaniu zaś odbędzie się przed CK Zamek, gdzie miał być grany odwołany spektakl.

Równolegle rozwija się kolejna inicjatywa obrońców wolności słowa – list otwarty członków ruchu Obywatele Kultury do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pod apelem: „Kultura musi być chroniona przed cenzurą, ignorancją i przemocą z taką samą siłą, z jaką broni się ojczyzny przed zniewoleniem”, podpisało się dotąd siedem i pół tysiąca polskich świadomych swoich praw obywateli.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną