Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Doktor Rambo

Geek: nowy bohater popkultury

„Teoria wielkiego podrywu”: ósmy sezon ruszy w Stanach pod koniec września. „Teoria wielkiego podrywu”: ósmy sezon ruszy w Stanach pod koniec września. CBS/Courtesy Everett Collection / EAST NEWS
Na naszych oczach dokonuje się kulturalna rewolucja – umięśniony heros ustępuje miejsca pochylonemu nad komputerem geekowi, który coraz częściej przyjmuje rolę głównego bohatera. Inteligencja znów podbija świat.
„Gra o tron”: Peter Dinklage dwukrotnie został okrzyknięty przez magazyn „Glamour” najseksowniejszym mężczyzną na świecie.HBO „Gra o tron”: Peter Dinklage dwukrotnie został okrzyknięty przez magazyn „Glamour” najseksowniejszym mężczyzną na świecie.

Wykreowana przez Sylvestra Stallone’a seria filmów „Niezniszczalni”, w której na wielkim ekranie spotykają się takie ikony kina akcji, jak Arnold Schwarzenegger, Bruce Willis, Chuck Norris, Mel Gibson czy Dolph Lundgren, to najlepsze świadectwo zachodzących w popkulturze przemian. Przygasłe gwiazdy kina kopanego po raz ostatni stają w niej w świetle jupiterów, by powspominać dawną chwałę, puścić oko do wiernych widzów i, rzecz jasna, wysadzić to i tamto. Wszystko ze świadomością, że zastępuje ich właśnie nowe, zupełnie inne pokolenie.

Bo gdyby dzisiaj Danuta Rinn pytała, gdzie ci mężczyźni, i szukała współczesnych orłów, sokołów, herosów, nie znalazłaby ich na siłowni czy strzelnicy, ale pochylonych nad książką czy komiksem, uderzających w klawiaturę notebooka w pokoju akademika albo gdzieś w jednym z futurystycznych budynków gigantów pokroju Google, Apple czy Facebooka. W serialu produkcji HBO „Dolina krzemowa”, opisującym losy geniuszy komputerowych pracujących w tytułowej Silicon Valley w Kalifornii, jeden z bohaterów wygłasza znamienne słowa: „Po raz pierwszy żyjemy w czasach, gdy my możemy rządzić. I budować imperia! Możemy być wikingami naszych czasów”. Kultura masowa wyraźnie zaś podziela jego zdanie.

Od komputera do miliardera

Żywo na te zmiany reaguje Holly­wood, nie bez powodu zwane Fabryką Snów – tamtejsi producenci wiedzą, o czym marzą potencjalni widzowie i jakie historie chcą oglądać. Nic zaś nie pobudza wyobraźni tak, jak opowieści typu „od zera do bohatera”, obecnie raczej w wariacji „... do miliardera”.

David Fincher w „The Social Net­work” opowiedział historię sukcesu twórcy Facebooka Marka Zuckerberga, który zbudował internetowego giganta.

Polityka 37.2014 (2975) z dnia 09.09.2014; Kultura; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Doktor Rambo"
Reklama