Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Literatura – Polska

HITY 2014. Literatura – Polska

Olga Tokarczuk, „Księgi Jakubowe” Olga Tokarczuk, „Księgi Jakubowe” materiały prasowe
Magdalena Tulli, „Szum”materiały prasowe Magdalena Tulli, „Szum”

1.

Olga Tokarczuk, „Księgi Jakubowe”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014. Tokarczuk udowodniła, że można napisać ponad 900-stronicową powieść, pełną malarskich opisów, dysput religijnych i listów, która trzyma w napięciu. Taka jest jej wersja historii autentycznej postaci słynnego Jakuba Franka i niezwykle ciekawa panorama XVIII-wiecznej Polski.

2.

Magdalena Tulli, „Szum”, Znak, Kraków 2014. W literacko wirtuozerskiej opowieści Tulli pokazuje, jak docierając do urazów z przeszłości, można wreszcie przestać być ofiarą. Obserwacje rodzinnego piekła przeplatają się z fantasmagoriami, jest też humor, dystans, lekkość.

3.

Magdalena Grzebałkowska, „Beksińscy. Portret podwójny”, Znak, Kraków 2014. Świetnie napisany, wnikliwy i wielostronny portret rodziny – znanego malarza, jego oddanej żony i ich zafascynowanego mrokiem syna.

4.

„100/XX. Antologia polskiego reportażu” pod redakcją Mariusza Szczygła, Czarne, Wołowiec 2014. Wszystko, czego chcielibyście się dowiedzieć o reportażu, znajdziecie w tej książce. Antologia dostarcza też kapitalnych odkryć: choćby inne wcielenia znanych postaci: Rodziewiczówny czy Konopnickiej.

5.

Wioletta Grzegorzewska, „Guguły”, Czarne, Wołowiec 2014. Opowieść o Wiolce ze wsi Hektary zaczyna się gdzieś na przełomie lat 70. i 80. i sięga aż po koniec lat 80. Sugestywna i dojrzała proza Grzegorzewskiej była odkryciem tego roku.

6.

Szczepan Twardoch, „Drach”, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2014. Nowa powieść laureata Paszportu POLITYKI opowiada o Śląsku, ale mówi o rzeczach uniwersalnych.

Polityka 51-52.2014 (2989) z dnia 16.12.2014; Kultura; s. 118
Oryginalny tytuł tekstu: "Literatura – Polska"
Reklama