Savoir-vivre: jak się zachować na koncercie
Kij w widowisko
Sezon festiwalowy przynosi nowe pomysły na to, żeby widz słuchał i oglądał, zamiast nagrywać czy robić selfie. Świat ciągle pisze w tej dziedzinie nowy savoir-vivre.
Turystki robią sobie „selfie na kiju” przed pomnikiem Lincolna w Waszyngtonie.
Thomas Elliott/Getty Images

Turystki robią sobie „selfie na kiju” przed pomnikiem Lincolna w Waszyngtonie.

Festiwal Coachella odbywa się w kwietniu w Kalifornii, a Lollapaloza w Chicago w pierwszy weekend sierpnia. Organizatorzy obu tych ważnych amerykańskich imprez wprowadzili zakaz używania selfie stick – dosł. selfie na kiju – czyli kilkudziesięciocentymetrowych uchwytów na telefony do wykonywania autoportretów, które były zmorą publiczności. Podobne kroki podjęli zarządzający brytyjską halą O2 oraz stadionem Wembley.

Na liberalne przyzwyczajenia widzów reagują coraz częściej artyści. Niemiecki pianista Christian Zacharias, słysząc dzwoniący telefon komórkowy, przerwał koncert fortepianowy Józefa Haydna. Michael Gira, grając ostatnio z zespołem Swans w Gdańsku, w dosadny sposób zwrócił uwagę, że koncert to nie najlepsze miejsce na agresywny taniec albo gapienie się w telefon komórkowy. Głośna afera rozpętała się rok temu, kiedy Steven Patrick Morrissey, niegdyś wokalista The Smiths, grając w Warszawie, zszedł po 25 minutach ze sceny, podobno czując zagrożenie z powodu tego, co krzyknęli do niego fani. Z kolei w internecie można zobaczyć, jak amerykańska piosenkarka pop Beyoncé podczas jednego ze swoich show krzyczy do widza: odłóż ten cholerny telefon i śpiewaj. Marky Ramone z punkrockowego zespołu The Ramones w zamieszczonym w sieci prześmiewczym filmie proponuje smartphone swatter (ang. packa na smartfona). To siedmiocalowa płyta winylowa przyklejona do pałeczki perkusyjnej – narzędziem tym należy po prostu pacnąć mobilne urządzenie, aby wypadło z dłoni nachalnego fana.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną