Kandydatka na szefową PISF o przyszłości polskiego kina
Nie będę narzekać
Rozmowa z Magdaleną Sroką, następczynią Agnieszki Odorowicz na stanowisku dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Magdalena Sroka – krakowska działaczka samorządowa pełniąca obecnie funkcję wiceprezydenta Krakowa.
Beata Zawrzel/Reporter

Magdalena Sroka – krakowska działaczka samorządowa pełniąca obecnie funkcję wiceprezydenta Krakowa.

Janusz Wróblewski: – Wygrała pani konkurs na szefa PISF przygniatającym stosunkiem głosów 11:0. Czym pani przekonała do siebie komisję, w której zasiadali m.in. Wajda, Zanussi, Holland, Fidyk?
Magdalena Sroka: – Jednomyślność oceny komisji bardzo mnie zaskoczyła. Przedstawiona przez mnie wizja rozwoju instytutu nie mogła być pełna, ponieważ nie zarządzałam wcześniej tą instytucją i w niej nie pracowałam. Przyjęłam zewnętrzny punkt widzenia – dla niektórych być może dyletancki i amatorski. Ważny był moment, kiedy przestaliśmy się zgadzać i musiałam bronić swoich racji. Czasami zmieniałam zdanie. Sądzę, że komisja doceniła moje zdolności analitycznego myślenia, umiejętność wyciągania wniosków i prowadzenia dialogu.

A kiedy pani pokochała kino?
Zawsze je kochałam. To bardzo silne medium, bliskie teatrowi, totalne. Łączy literackość, muzykę z obrazem. Na ekranie interakcja między tymi dziedzinami sztukami potrafi przekroczyć każdą z nich traktowaną osobno. Film sprawia, że w warstwie intelektualnej, emocjonalnej, estetycznej człowiek doświadcza nieprawdopodobnych poruszeń. Nie zapomnę wrażenia, jakie zrobiło na mnie jeszcze w liceum „Całkowite zaćmienie” Agnieszki Holland. Zero sztampy. Rewolucja w wyrażaniu podstawowych praw dotyczących miłości. To było jedno z ważniejszych doświadczeń odwagi nazywania rzeczy po imieniu.

Na jakich jeszcze reżyserach się pani wychowała?

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną