Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

240 godzin Chopina

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

materiały prasowe
Każdy z pianistów ma do przedstawienia około trzech godzin muzyki Chopina.

W XVII Konkursie Chopinowskim miało wziąć udział 84 młodych pianistów – 77 dopuszczono w wyniku przesłuchań eliminacyjnych, 7 dostało się bez eliminacji, ponieważ otrzymali główne nagrody na innych konkursach. Dziś mówi się o 81 pianistach z 20 krajów. A każdy ma do przedstawienia około trzech godzin muzyki Chopina. Największa – po raz pierwszy w historii konkursów – jest ekipa polska: 15 osób. Chińska jest mniejsza o jedną osobę, japońska liczy 12 pianistów, koreańska 9. W ogóle muzyków azjatyckich lub o takich korzeniach jest daleko więcej, reprezentują bowiem także Stany Zjednoczone i Kanadę. Jeden z amerykańskich Chińczyków, George Li, był po eliminacjach faworytem, ale po otrzymaniu II nagrody na Konkursie im. Czajkowskiego w Moskwie zrezygnował z udziału, bo propozycje, jakie otrzymał, kolidują z terminem naszego konkursu. Jest jednak inny świetnie notowany amerykański Chińczyk: Eric Lu, zwycięzca konkursu w Miami.

Z Polaków niespodziankę może zrobić Andrzej Wierciński, zwycięzca tegorocznego Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego. Ale zawsze mogą objawić się inne czarne konie. Oceniać ich będzie 17-osobowe jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń; w jego składzie znajduje się czworo zwycięzców poprzednich konkursów: Adam Harasiewicz (1955 r.), Martha Argerich (1965 r.), Garrick Ohlsson (1970 r.) i Yundi Li (2000 r.). Dwoje z nich wystąpi z orkiestrą Filharmonii Narodowej pod batutą Jacka Kaspszyka i Wojciecha Rajskiego na koncertach inauguracyjnych: 1 października Argerich (jak również Nelson Goerner, także członek jury), 2 października Garrick Ohlsson. Szczególnie ciekawie zapowiada się przekaz medialny konkursu: będzie go można śledzić na żywo w jakości Full HD zarówno na YouTube (kanał youtube.com/chopin2015), przez stronę internetową chopincompetition2015.com oraz specjalną aplikację na smartfony, dostępną niestety tylko na Androidzie, iOS i Samsung Smart TV. Transmitować go też będą radiowa Dwójka i TVP Kultura.

XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, 1–23 października, Warszawa

Polityka 40.2015 (3029) z dnia 29.09.2015; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "240 godzin Chopina"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Nauka

Zmarł Daniel Dennett, wybitny filozof. „Każdy powinien siebie pytać: a co, jeśli nie mam racji?”

Daniel C. Dennett, filozof ­kognitywista, zmarł w wieku 82 lat. Czytelnikom „Polityki” jest doskonale znany, udzielił nam wielu wywiadów. Przypominamy jeden z nich.

Karol Jałochowski
20.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną