Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Od bajki po politykę

Komiksy października 2015

materiały prasowe
materiały prasowe
materiały prasowe

Zacznijmy od mocnego uderzenia, czyli nowego albumu Ryszarda Dąbrowskiego „Likwidator. Kontra Kaczystan” (Wydawnictwo Roberta Zaręby, 3/6). Nieprzypadkowo wychodzi on przed jesiennymi wyborami. Podobnie jak w przypadku komiksu o Smoleńsku, Dąbrowski stawia na skandal i skrajności, pokazując Polskę, którą prawicowi politycy zamieniają w mieszankę III Rzeszy i państwa religijnego. Niewygodni publicyści i pisarze trafiają do obozów, kobiety przymusowo rodzą dzieci w czymś na kształt lebensbornów, a wszędzie grasuje katolicka policja obyczajowa. Żart jest ciosany grubą kreską, bezczelny i personalny, ale to już „taka konwencja” u Dąbrowskiego. O wiele bardziej zabawne są te momenty, gdy autor skupia się nie na osobach, ale na polskiej polityce historycznej – na czele z kapitalną sceną spotkania z grupą rekonstrukcyjną żołnierzy wyklętych.

Ocena: 3/6

*

W opuszczeniu (choćby na chwilę) Polski – i Ziemi – pomoże nam „Najdłuższy dzień przyszłości” (Timof Comics, 4/6). Album argentyńskiego artysty Lucasa Varela przyciąga subtelnym, ironicznym poczuciem humoru i zaskakującymi zwrotami akcji. Rzecz opowiada o futurystycznym, trochę kafkowskim megapolis, które zostaje podzielone na strefy wpływów dwu zwalczających się autorytarnych korporacji stosujących szpiegostwo i sabotaż. Komiks Varela jest niemy, a cała narracja oparta jedynie na obrazie. Warto dodać, że wyśmienitym, bardzo drobiazgowym, z subtelną kolorystyką. Do ostatniego kadru nie wiemy, jak cała historia się skończy.

Ocena: 4/6

*

„Malutki Lisek i Wielki Dzik” (Egmont Polska, 5/6) to z kolei najbardziej urzekający komiks dla dzieci ostatnich miesięcy. Berenika Kołomycka napisała prostą, ale trafiającą do serca przypowieść o bliskości i przyjaźni. W tym wypadku ważniejsza niż historia jest jednak warstwa wizualna. Połączenie rysunku i malarskiej akwareli pozwala stworzyć zmysłowy świat przyrody, mieniący się jesiennymi, ciepłymi barwami.

Ocena: 5/6

Polityka 43.2015 (3032) z dnia 20.10.2015; Afisz. Premiery; s. 75
Oryginalny tytuł tekstu: "Od bajki po politykę"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną