Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Mea pulpa

I kolejna ciekawa liczba.

• Prawdziwą gwiazdą i objawieniem medialnym wyborów okazał się niejaki Adrian Zandberg. Jego medialna wielkość przejawiła się w tym, że podczas debaty odpowiadał na pytania. Ruch socjalistyczny Razem zmontował swój wieczór wyborczy w kinie Luna. Mnie to nie dziwi. Stamtąd najbliżej do pomysłów rodem z księżyca.

• Twarz Nowej Dobrej Zmiany została ujawniona. To twarz Piotra Marca znanego jako Liroy. Dzięki obywatelskiej postawie oraz gruntownej wiedzy 22 614 mieszkańców Kielc raper Liroy został posłem. Doskonały wybór. W hip-hopie najważniejsze jest dobre bujanie. A ta umiejętność może się teraz mocno przydać.

• AVT-Korporacja wydała właśnie pierwszy numer magazynu zatytułowanego „Święty Spokój”. Nie jest to jednak wydawnictwo katolickie. Pismo w całości wypełnione jest bowiem wyciszającymi kolorowankami dla dorosłych. Polecam panom ze Zjednoczonej Lewicy. Partii, gdzie mają sporo czerwieni i żółci.

• Trudno było w minionym tygodniu przebić się bohaterom popkultury przez politykę, ale jemu się udało. Bogusław Linda skonstatował, że Łódź po zamknięciu wytwórni filmowej stała się martwym miastem, miastem meneli. W Łodzi zawrzało. Ja bym się nie przejmował słowami gościa, który twierdzi, że renault to fajna fura.

• I kolejna ciekawa liczba. Wieczór wyborczy w dziesięciu kanałach telewizyjnych oglądało blisko 10 mln widzów. Reszcie tradycyjnie było wszystko jedno. 10 mln obywateli chciało zobaczyć, kto wygrał wybory. Prawie tyle samo oglądało mecz naszej reprezentacji z Niemcami. Tylko wtedy wygrali nasi.

• Negatywnym bohaterem tygodnia okazał się dyrektor programowy Rock Radia Mikołaj Lizut. Dziennikarz w programie telewizji TVN „Na językach” wyznał: „Mówi się, że modelka musi mieć talent. Jaki ku… talent? Ma mieć ładnego ryja i zgrabną dupę”. Ewidentnie ktoś tu próbuje wejść do grona skandalistów. Na krzywy ryj.

• Po blisko 10 latach burzliwego, także medialnie, związku rozeszły się drogi Tomasza KammelaKatarzyny Niezgody. W minionym tygodniu Kasia wyznała, że już nie są parą i to od dłuższego czasu. Szkoda. Podobno poszło o dziecko. Ona chciała kupić, a on tylko wypożyczyć.

• Do parlamentu nie dostali się ani Krzysztof Cugowski, wokalista Budki Suflera, ani Sławomir Świerzyński, lider zespołu Bayer Full. Krzysztof startował do Senatu jako niezrzeszony, a Sławomir do Sejmu jako protegowany PSL. Okazuje się, że widownia obu panów myli się tylko raz. Kupując ich płyty.

• Na gorzkie wspomnienia zdobyła się wokalistka Kayah. Artystka wyznała w Radiu Złote Przeboje, że Goran Bregović, współtwórca sukcesu ich wspólnej płyty z 1999 r., nie rozliczył się z nią. Czyli mówiąc po ludzku – wisi jej kasę. „To nie był ptak” – śpiewała wtedy Kayah. Dziś pewnie już wie, że jednak tak – pospolity sęp.

• Okazało się, że za udział w polskiej komedii zatytułowanej „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach” Alicja Bachleda-Curuś dostała skandaliczną sumę 30 tys. zł. Dużo mniej niż jej partnerzy Maciej Zakościelny czy Michał Roznerski. Podobno większość kwoty aktorka i tak wydała na tłumacza, który jej wyjaśniał, gdzie w scenariuszu jest śmiesznie.

• Uznawana za polityczną cheerleaderkę Magdalena Ogórek wróciła do dziennikarstwa tekstem w dzienniku „Rzeczpospolita”. „Czwarty jeniec: polski Bruegel” to materiał o śledztwie, jakie przeprowadzono w poszukiwaniu skradzionych przez Niemców dzieł sztuki. Gratulujemy. Z niektórymi dziełami sztuki jest jak z wyborcami. Trudno znaleźć.

• Do rąk najmłodszych czytelników trafiła właśnie książka zatytułowana „Żabek i Ropuch. Przyjaźń”. Jest to znana na całym świecie historia napisana przez Arnolda Lobela, amerykańskiego pisarza i rysownika. Co ważne, polskim tłumaczeniem zajął się Wojciech Mann. Jak widać, trzeba było pomocy kogoś, kto naprawdę kuma.

• Właśnie ruszyły zdjęcia do nowej produkcji stacji TVN zatytułowanej „Druga szansa”. W roli głównej Małgorzata Kożuchowska. Fabuła opowiada o przebojowej agentce gwiazd, która mając wszystko, pewnego dnia traci wszystko. Zobaczcie. Ja to opowiedziałem w jednym zdaniu, a oni będą potrzebowali do tego 13 odcinków.

• Dziennikarze śledczy Piotr Nisztor oraz Cezary Bielakowski napisali biografię Jana Kulczyka o niezwykle przewrotnym tytule „Biografia niezwykła”. Piotr Nisztor to spec od przecieków, współpracownik „Gazety Polskiej” i TV Republika. Książkę wyda Fronda. Zekranizuje ją Antoni Krauze. A film obejrzą bracia Karnowscy.

Polityka 45.2015 (3034) z dnia 03.11.2015; Kultura; s. 83
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną