Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Siła nienawiści

Kawiarnia literacka

Dzielnica Molenbeek znalazła się w oku medialnego cyklonu.

Francuska prasa przedstawiła ją wręcz jako miejscowość położoną pod Brukselą. Śmiech przez łzy ogarnął brukselczyków – Molenbeek leży w sercu naszego miasta. Stąd pochodzi przynajmniej jeden z terrorystów, którzy strzelali w Paryżu. Przez niego zginęli ludzie, a teraz dziennikarze, politycy i frustraci z sieci społecznościowych prześladują tych, którzy w Molenbeek mieszkają, ale terrorystami nie są. Koleżanka pochodzenia marokańskiego skarżyła się, że kiedy przechodziła przez pasy, z auta ktoś się wychylił i ryknął: „Sp… ty terrorystko!”. Bokser z mojego klubu spóźnił się do pracy, bo legitymowano go na każdym rogu. Inny kolega odśmiał sytuację, pisząc na Facebooku: „Czemu się dziwisz, a widziałeś swoją gębę?!”. Posypały się lajki, bo nos naszego boksera jest przysłowiowy.

Uśmiechamy się, żeby przetrwać jako całość, my, ludzie różnych narodowości, którzy się lubią, razem pracują, bawią się, ćwiczą, którzy są i chcą być razem. Ale nagonka medialna przybiera na sile, politycy chcą się wykazać, wykorzystują sytuację. Burmistrz Molenbeeku przeszła samą siebie: „To hodowla przestępców”. Minister spraw wewnętrznych zapowiedział „czystki” w tej dzielnicy. Język polityków, drapieżny, nieadekwatny i groźny, wywołuje poczucie bezkarności w obywatelach. Lżą się na forach internetowych. Powiało nazizmem.

Znany pisarz i historyk belgijski David Van Reybrouck napisał list otwarty do prezydenta Francji, zarzucając mu, że stosuje retorykę, jakiej używał Bush przed wysłaniem wojsk amerykańskich do Iraku. Gdyby ich nie wysłał, może nie mielibyśmy tego bałaganu, ale to inna kwestia. Chodzi o język, który staje się narzędziem siania nienawiści. Pada słowo „wojna”. Nic dziwnego, że belgijski minister spraw wewnętrznych nie waha się użyć określenia „czystki”, śląc podprogowy komunikat: czystki etniczne.

Polityka 49.2015 (3038) z dnia 01.12.2015; Kultura; s. 92
Oryginalny tytuł tekstu: "Siła nienawiści"
Reklama