Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Literatura polska

Literatura – Polska: autorskie podsumowanie 2015 r.

Nie 10, ale 12 pozycji – tak wiele dobrego wydarzyło się w literaturze w mijającym roku.

11. Michał Witkowski, Fynf und cfancyś, Znak. Witkowski wraca do tego, co wychodziło mu najlepiej, czyli tworzenia katalogu męskich dziwek, tym razem na uchodźstwie – w Wiedniu i Zurychu. To jest opis na poły reporterski, na poły liryczny, gorzki i poruszający.

Przeczytaj recenzję »

.Znak/mat. pr..

10. Marcin Kołodziejczyk, Dysforia. Przypadki mieszczan polskich, Wielka Litera. „Dysforia” śmiało przekracza granice między reportażem a fikcją literacką. I jest to, by tak rzec, proza pisana uchem: wrażliwa nie tylko na ludzkie losy, lecz także na osobliwą polszczyznę bohaterów tych opowiadań.

Przeczytaj recenzję »

.Wielka Litera/mat. pr..

9. Łukasz Orbitowski, Inna dusza, Od deski do deski. Nominowana do Paszportu POLITYKI „Inna dusza” to rzecz oparta na faktach, ale zarazem pełnokrwista powieść. Nie tylko historia mordercy, ale też historia o Polsce lat 90.

Przeczytaj recenzję »

.Od deski do deski/mat. pr..

8. Maciej Płaza, Skoruń, W.A.B. Debiut literacki Maciej Płazy imponuje i bogactwem języka, i konstrukcją mitycznej wizji świata. Ale przekonujący jest również jego obraz polskiej wsi, tej sprzed lat.

Przeczytaj więcej »

.W.A.B./mat. pr..

7. Weronika Murek, Uprawa roślin południowych metodą Miczurina, Czarne. Nominowany do Paszportów debiut uderza dojrzałością, nietuzinkową wyobraźnią, językową wrażliwością, pełną kontrolą nad słowem, zdaniem, akapitem. A czarny humor, nie tyle śmieszy, co niepokoi.

Przeczytaj więcej »

.Czarne/mat. pr..

6. Magdalena Grzebałkowska, 1945. Wojna i pokój, Wydawnictwo Agora SA. Zamiast szerokiej panoramy roku 1945 – opowieści o konkretnych ludziach i osobnych zjawiskach. Mamy tu m.in. szaber, przesiedleńców, żydowski dom dziecka, Wrocław-Breslau, Warszawę czy katastrofę „Gustloffa”. Wspaniały warsztat reporterski autorki.

Przeczytaj recenzję »

.Agora SA/mat. pr..

5. Anna Janko, Mała Zagłada, Wydawnictwo Literackie. Z początkiem czerwca 1943 r. wieś Sochy na Zamojszczyźnie przestała istnieć. Niemcy spacyfikowali całą okolicę. Napisana w formie dialogu opowieść o mimowolnie dziedziczonym strachu.

Przeczytaj recenzję »

.Wydawnictwo Literackie/mat. pr..

4. Angelika Kuźniak, Stryjeńska. Diabli nadali, Czarne. Przejmujący i literacko doskonały portret artystki uwielbianej w dwudziestoleciu międzywojennym, która jednak całe życie musiała walczyć o utrzymanie. To też aktualna opowieść o tym, jak sztuka nie idzie w parze z udanym życiem rodzinnym i pieniędzmi.

Przeczytaj recenzję »

.Czarne/mat. pr..

3. Maciej Hen, Solfatara, W.A.B. Gruba powieść o XVII-wiecznym Neapolu jest brawurowo napisana, a to dlatego, że Hen jest wiernym czytelnikiem Potockiego, Cervantesa, Defoe, Fieldinga. Stworzył powieść szkatułkową, misternie utkaną z opowieści kolejnych bohaterów.

Przeczytaj recenzję »

.W.A.B./mat. pr..

2. Miron Białoszewski, Proza stojąca, proza lecąca. Teksty rozproszone i niepublikowane, PIW. Pierwsze zaskoczenie jest takie, że tych tekstów jest tak dużo. Znajdziemy tu rzeczy doskonałe. Taka jest „Rajza”, czyli nieukończona opowieść o ewakuacji ludności Warszawy i rodziny Białoszewskiego w 1939 r. i podróży na wschód.

Przeczytaj recenzję »

.PIW/mat. pr..

1. Marek Bieńczyk, Jabłko Olgi, stopy Dawida, Wielka Litera. Wspaniała książka Bieńczyka pokazuje, że esej jest nam dziś wręcz niezbędny, bo w czasach nadmiaru informacji to właśnie on może połączyć wszystkie krążące wokół nas cytaty z literatury, filozofii, z piosenek i filmów z naszym życiem.

Przeczytaj recenzję »

.Wielka Litera/mat. pr..

Wyróżnienie dodatkowe:
Jan Potocki, Rękopis znaleziony w Saragossie, przeł. Anna Wasilewska, Wydawnictwo Literackie. Wydarzeniem roku był nowy, znakomity przekład Anny Wasilewskiej powieści Potockiego napisanej po francusku. Nowy przekład to właściwie nowy „Rękopis”, bo jest to inna wersja tekstu niż ta znana do tej pory.

Przeczytaj więcej »

.Wydawnictwo Literackie/mat. pr..

Wybrane pozycje dostępne w sklepie internetowym POLITYKI.

Polityka 51/52.2015 (3040) z dnia 15.12.2015; Afisz. Premiery; s. 120
Oryginalny tytuł tekstu: "Literatura polska"
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną