Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

12 najlepszych seriali 2015 roku według Seryjnych

Trochę nowości i przynajmniej jeden serial kultowy, który właśnie skończył emisję. Oto najważniejsze seriale 2015 roku.

1. Homeland 5
Świetnie napisani bohaterowie, ważne sprawy i pędząca akcja. W tym sezonie arabscy terroryści i w ślad za nimi agenci CIA przenoszą się do Europy, a kolejne odcinki serii stacji Showtime ogląda się jak ciąg dalszy telewizyjnych dzienników. Odwołanie do niedawnych wydarzeń z Paryża mroziło krew w żyłach.

Homeland 5mat. pr.Homeland 5

2. Pozostawieni 2
Z drugimi sezonami często bywa jak z drugimi płytami – po świetnym debiucie pomysły się wyczerpują. Z „Pozostawionymi” HBO jest dokładnie odwrotnie. Po debiucie, w którym zmarnowano świetny pomysł wyjściowy – nagłe i niewyjaśnione zniknięcie 2 proc. światowej populacji – przyszła genialna kontynuacja. Z psychologią, socjologią i tajemnicą wymieszanymi w idealnych proporcjach.

Pozostawieni 2mat. pr.Pozostawieni 2

3. You, Me and the Apocalypse
Brytyjsko-amerykański serial jest jedną z nielicznych premier, które w tym roku nie rozczarowały. Asteroida zmierza w kierunku Ziemi, świat zaraz się skończy, a my oglądamy ostatnie dni kilku z pozoru zupełnie przypadkowych osób. Całkiem możliwe, że jedna z nich jest Mesjaszem. Szalony miks gatunków, od obyczajówki przez kino katastroficzne, science fiction i komedię po operę mydlaną.

You, Me and the Apocalypsemat. pr.You, Me and the Apocalypse

— wybrała Aneta Kyzioł

1. Narcos
Serialowa biografia Pablo Escobara, kolumbijskiego barona narkotykowego rządzącego jednym z największych karteli świata, to najlepsza z tegorocznych premier Netfliksa. I dowód na to, że dobra historia broni się sama. Nie ma tu formalnych fajerwerków, a biografia Escobara opowiadana jest niemalże staroświecko, ale nie sposób się jej oprzeć. Bo „Narcos” uzależnia. To nie tylko pełnokrwisty gangsterski dramat, ale też opowieść o wielkiej polityce i historii Ameryki Łacińskiej.

Narcosmat. pr.Narcos

2. Orange Is the New Black 3
Wydawało się, że lepiej być nie może. Już w pierwszych dwóch sezonach „Orange…” dołączało do komediowej ekstraklasy, zdobywając aż 16 nominacji do nagród Emmy i 4 statuetki. Ale najlepsze nadeszło dopiero w trzeciej serii. Historia Piper Chapman i reszty więźniarek z Litchfield zmieniła się tu w dowcipną opowieść o paradoksach kapitalizmu, o komercjalizacji religii i ludzkiej chciwości.

Orange is the New Black 3mat. pr.Orange is the New Black 3

3. Ray Donovan 3
Serial podlany testosteronowym sosem. Liev Shreiber jako twardziel pracujący dla najpotężniejszych ludzi Los Angeles jest na tyle wyrazisty, że już tylko dla niego warto oglądać kolejne sezony produkcji Ann Biderman. W „Rayu…” znakomitych aktorów jest jednak więcej – wielką formę potwierdza Jon Voight, Eddie Marsan udowadnia swoją wybitność, a w trzeciej odsłonie serialu dołączają do nich charyzmatyczny Ian McShane i Katie Holmes.

Roy Donovanmat. pr.Roy Donovan

— Wybrał Bartosz Staszczyszyn

1. Jonathan Strange & Mr Norrell
Siedmioodcinkowa ekranizacja powieści Susanne Clarke, opisująca XIX Anglię, w której wciąż żywa jest magia, w innych krainach żyją zaś elfy. Fascynująca historia, z domieszką grozy, powoli wprowadzająca nas do niezwykłego świata magicznych stworzeń i czarów. Obsada jest tu wyśmienita.

Jonathan Strange & Mr Norrellmat. pr.Jonathan Strange & Mr Norrell

2. Daredevil
Niezwykle realistyczny komiksowy serial Netflixa, którego bohaterem jest niewidomy adwokat, a jednocześnie zamaskowany mściciel, walczący z przestępczością w nowojorskim Hell’s Kitchen. Zachwycają choreografie walk, niesamowicie efektownych (Daredevil nie ma nadludzkiej siły czy szybkości, więc walczy jak zwykły człowiek), a także postać Kingpina, czyli czarnego charakteru, który kradnie show tytułowemu bohaterowi.

Daredevilmat. pr.Daredevil

3. Mr Robot
Zaskakująca, klimatyczna opowieść o walce hakera z olbrzymią korporacją. Przy okazji zaś komentarz do relacji współczesnego społeczeństwa z władzą, korporacjami właśnie, ale i do tego, jak wyglądają stosunki międzyludzkie w czasach internetu i social media. Odważna fabuła, wybitne aktorstwo Ramiego Maleka.

Mr Robotmat. pr.Mr Robot

— Wybrał Marcin Zwierzchowski

1. Jessica Jones
Z jednej strony ekranizacja komiksu, z drugiej – serial czerpiący garściami z tradycji kina noir. Bohaterka produkcji, Jessica Jones, może i jest obdarzona supermocami, ale sam serial porusza tematy niekojarzące się automatycznie ze światem bohaterów – jak przemoc wobec kobiet czy radzenie sobie z traumą. Doskonały serial ze świetną obsadą. Zwłaszcza David Tennant w roli głównego przeciwnika naszej bohaterki jest niepokojąco magnetyczny.

Jessica Jonesmat. pr.Jessica Jones

2. Sense8
Niezwykła produkcja rodzeństwa Wachowskich to opowieść o ośmiu osobach, które nagle odkrywają, że łączy je niespotykana więź. Nie tylko czują wzajemnie swoje emocje, ale mogą także porozumiewać się mimo różniących ich języków i dzielących kilometrów. Fantastyczno-sensacyjny serial jest w istocie refleksją nad tym, co czyni nas ludźmi i co definiuje „bycie człowiekiem”. Odważny, ciekawy i niezwykły serial, który dosłownie i w przenośni przekracza granice.

Sense8mat. pr.Sense8

3. Mad Men 6
Ostatni sezon jednego z najważniejszych amerykańskich seriali ostatnich lat to pożegnanie z Donem Draperem, ale także z pewną epoką. Twórcy serialu nie tylko sprawnie pozamykali otwarte wątki, ale też – co nie zdarza się często – zamknęli produkcję w sposób satysfakcjonujący dla widzów. Do tego dochodzi doskonałe aktorstwo – zwłaszcza Jona Hamma, który został za ten ostatni sezon nagrodzony nagrodą Emmy.

Mad Men 6mat. pr.Mad Men 6

— Wybrała Katarzyna Czajka

Więcej o serialach na blogu seryjni.blog.polityka.pl

Polityka 51/52.2015 (3040) z dnia 15.12.2015; Afisz. Premiery; s. ${issuePage}
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Mamy już niezagrożoną demokrację, ze zwyczajowymi sporami i krytyką władzy, czy nadal obowiązuje stan nadzwyczajny? Trwa właśnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, debata na ten temat, a wynik wyborów samorządowych stał się ważnym argumentem.

Mariusz Janicki
09.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną