Najbardziej znany z twórców otwarcie popierających PiS
Jerzy Zelnik: Aktor
Znany aktor, który obecnie woli tytuł „sługa słowa”, jest jedną z najważniejszych osób PiS w kulturze. Niektórzy widzą w nim następcę Jana Klaty na fotelu dyrektora Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
Jerzy Zelnik
Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Jerzy Zelnik

„Obserwowałem ze wzrastającym zdumieniem infantylne popisy tego pana Klaty, podobno dyrektora teatru (sic!), który kiedyś był Teatrem Starym, dumą Krakowa i Polski. (…) Pojąć nie mogę, czym kierował się były minister (podobno kultury…), powierzając panu Klacie kierownictwo Narodowej Sceny” – brzmi fragment pierwszej w życiu Jerzego Zelnika recenzji teatralnej, napisanej przez niego na fali wzburzenia po obejrzeniu najnowszej premiery Jana Klaty „Wróg ludu”. Aktor podpisał także list do ministra kultury w sprawie odwołania Klaty z funkcji dyrektora Starego Teatru.

„Faraon na czele narodowej krakowskiej placówki? Klękajcie, narody” – ironizował w odpowiedzi Klata na łamach „Gazety Wyborczej”, nawiązując do najgłośniejszej roli Jerzego Zelnika w filmie Kawalerowicza, chociaż raczej nie jest mu do śmiechu. Opublikowana w miesięczniku „WPIS – Wiara, Patriotyzm i Sztuka” recenzja Zelnika kiedyś mogłaby brzmieć zabawnie, dziś – raczej złowieszczo.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną