ESK 2016: kulturalne centrum Polski
Stolica przeniesiona do Wrocławia
W 2016 r. po raz kolejny mamy Europejską Stolicę Kultury. Duża część biletów na najważniejsze wydarzenia jest już sprzedana.
Na otwarcie ESK przygotowano m.in. projekt poświęcony kompozytorowi Iannisowi Xenakisowi
M. Daniel

Na otwarcie ESK przygotowano m.in. projekt poświęcony kompozytorowi Iannisowi Xenakisowi

Alfred Hitchcock uważał, że „film powinien zaczynać się od trzęsienia ziemi, potem zaś napięcie ma nieprzerwanie rosnąć”. Twórcy programu Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu uznali, że tę radę mogą zastosować także u siebie. Trzęsienie nastąpi więc już wkrótce, 15–17 stycznia, w ramach tzw. weekendu otwarcia. Lista wydarzeń na te trzy dni liczy około stu pozycji, ale kilka zasługuje na szczególną uwagę. Fani sztuki obowiązkowo muszą się wybrać na wystawę wielkiego hiszpańskiego (a właściwie baskijskiego) rzeźbiarza Eduarda Chillidy. Miłośnicy muzyki i teatru powinni się zainteresować interdyscyplinarnym projektem poświęconym dwóm wielkim postaciom kultury greckiej – aktorce Melinie Mercouri oraz kompozytorowi Iannisowi Xenakisowi. A sympatyków popkulturowych igrzysk z pewnością wciągnie widowisko „Przebudzenie”, rozgrywające się na ulicach całego miasta, którymi przemaszerują gigantyczne Cztery Duchy: Wielu Religii, Innowacji, Odbudowy i Powodzi.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj