Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Harry potem

Bohater J.K. Rowling tym razem w teatrze

Sztuka Thorne’a wygląda na dzieło zapatrzonego w oryginalną serię fana. Sztuka Thorne’a wygląda na dzieło zapatrzonego w oryginalną serię fana. Peter Nicholls/Reuters / Forum
Nowej powieści o Harrym Potterze, zgodnie z zapowiedzią autorki, nie ma. Będzie za to film, a już jest… sztuka teatralna, „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”. Właśnie miała premierę na West Endzie i w księgarniach.
Sztukę teatralną „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” już teraz uznaje się za ósmą historię o Potterze.Manuel Harlan/J.K.Rowling Palace Theatre/Warner Bros. Sztukę teatralną „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” już teraz uznaje się za ósmą historię o Potterze.

Przyglądając się temu, co oferuje nam popkultura, momentami trudno uwierzyć, że mamy rok 2016, a nie lata 80. czy 90. ubiegłego wieku. W kinach „Pogromcy duchów”, w telewizji „Z archiwum X”, w zapowiedziach „Miasteczko Twin Peaks”, „Słoneczny patrol” i „Łowca androidów”. Wracają stare pomysły i postaci, również te literackie. Stephen King w „Doktorze Śnie” przypomniał bohaterów „Lśnienia”, a na rodzimym podwórku Andrzej Sapkowski zaskoczył wszystkich, publikując powieść „Sezon burz”, w której po kilkunastu latach znowu mogliśmy przeczytać o wiedźminie Geralcie.

W nurt ten wpisuje się również J.K. Rowling, która w tym roku aż dwa razy ponownie zaprosi nas do stworzonego przez siebie świata czarodziejów: w listopadzie do kin zawitają „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”, w Wielkiej Brytanii zadebiutowała zaś już sztuka „Harry Potter i Przeklęte Dziecko”, będąca oficjalną kontynuacją opowieści o niegdyś młodym, a w tej historii już dorosłym magu.

Rowling dla dorosłych

Ostatnie lata upłynęły Rowling raczej pod znakiem książek dla starszych czytelników: w 2012 r. opublikowała „Trafny wybór”, czyli swoją pierwszą powieść spoza świata Harry’ego Pottera, w latach 2013–15 natomiast do księgarń trafiły aż trzy kryminały z serii o Cormoranie Strike’u, pisane pod pseudonimem Robert Galbraith „Wołanie kukułki”, „Jedwabnik” i „Żniwa zła” (docelowo na cykl ten złożyć się ma aż dziewięć tomów, czyli o dwa więcej niż na serię o Potterze).

Literacko były to wyprawy do zupełnie innego świata.

Polityka 33.2016 (3072) z dnia 09.08.2016; Kultura; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Harry potem"
Reklama