Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Wojciech Młynarski nie żyje

Wojciech Młynarski Wojciech Młynarski Stefan Romanik / Agencja Gazeta
Poeta, reżyser, satyryk, artysta kabaretowy, tłumacz autor tekstów piosenek i librett. Zmarł w wieku 75 lat.

„Dziś o godzinie 20.40, po bardzo długiej chorobie umarł nasz tata Wojciech Młynarski. Bardzo prosimy media o danie nam czasu na przeżycie tego w pokoju. Paulina, Agata i Jan Młynarscy” – napisała na Twitterze jego córka Paulina Młynarska.

„Właściwie Młynarski opowiedział nam cały świat, wyznaczył stereotypy męskości i kobiecości, opowiedział, jak należy przeżywać wczasy w »góralskich lasach«, a jak rozstanie” – pisał kilka lat temu na łamach POLITYKI o Wojciechu Młynarskim pisarz Michał Witkowski.

Kim był Wojciech Młynarski

Debiutował na początku lat 60. w kabarecie i teatrze w klubie studenckim Hybrydy. W 1963 r. ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, zaistniał na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu jako autor tekstu piosenki „Ludzie to kupią”, którą wykonała przez Janina Ostala.

Współpracował z kabaretami Dudek, Owca i Dreszczowiec. Jest autorem m.in. utworów: „W Polskę idziemy”, „Po prostu wyjedź w Bieszczady”, „Ludzie to kupią”, „W co się bawić”.

W latach 70. stworzył libretta operowe i musicalowe. Jest też autorem przekładów piosenek z musicali: „Kabaret”, „Jesus Christ Superstar” i „Chicago”.

„Czy istnieje jakiś wspólny mianownik całego tego dorobku? Przede wszystkim dwie cechy: inteligencka perspektywa oglądu rzeczywistości oraz niezwykły zabieg upoetycznienia języka mówionego, języka ulicy. Wyróżnikiem tej twórczości jest właśnie inteligencja poetycka” – pisał Mirosław Pęczak w recenzji książki Wojciecha Młynarskiego „Od oddechu do oddechu”.

Jak pisze Witkowski, Młynarski był dzieckiem małej stabilizacji lat 60.: „Komuna widziana przez pryzmat jego piosenek to przestrzeń właśnie »małej stabilizacji« zamknięta w szczelnych granicach kraju: wczasy »w tych góralskich lasach«, »światowe życie« z etykietą zastępczą, atrakcje turystyczne na miarę niedzieli spędzonej »na Głównym« czy wyprawy statkiem do Młocin”.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną