Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Kultura na weekend: Polskość w CSW i polskość w Muzeum II Wojny Światowej

Justyna Sobolewska, Bartek Chaciński i Piotr Sarzyński omawiają dwie wystawy: „Późną polskość” w CSW w Warszawie oraz wystawę główną w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Aleksandra Żelazińska/Polityka

Różnie ujmują polskość muzealnicy: w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Różnie ujmują polskość sami twórcy.

Otwarta w CSW wystawa poświęcona formom narodowej tożsamości po 1989 r. zdaje się trafiać w samo sedno polskich sporów.

W Gdańsku zaś sporą grupę stanowią eksponaty spersonalizowane. Z reguły towarzyszą im opowieści o konkretnych okolicznościach, w jakich były używane, a często i o ludziach znanych z imienia i nazwiska, z których losami były związane. Jak klucze do domów, które Żydzi z Jedwabnego mieli przy sobie w momencie ich zamordowania. Jest aparat fotograficzny Retina II, którym żołnierz AK Edward Buczek dokumentował życie partyzantów, oraz kamera filmowa Juliena Bryana, którą filmował oblężenie stolicy w 1939 r.

Co zobaczymy na obydwu wystawach? Jaki był na nie pomysł? Opowiadamy w naszym kulturalnym cyklu:

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną