Reżyser Andrzej Jakimowski o sytuacji politycznej w Polsce
Polska zdejmuje maskę
Rozmowa z Andrzejem Jakimowskim, reżyserem „Pewnego razu w listopadzie”, o nacjonalizmie, wykluczaniu i Polsce skręcającej w złą stronę.
Andrzej Jakimowski
Leszek Zych/Polityka

Andrzej Jakimowski

Janusz Wróblewski: – Andrzej Jakimowski, autor poetyckiej przypowieści „Zmruż oczy” czy subtelnego dramatu „Sztuczki” o zaklinaniu rzeczywistości, nagle bierze się za bary z Polską?
Andrzej Jakimowski: – Bez przesady. Po prostu pokazuję Warszawę z punktu widzenia, który sam się narzucił. W 2013 r. kręciłem zdjęcia dokumentalne do innego filmu w kilku europejskich miastach, m.in. w Londynie, Berlinie, Poznaniu i Warszawie. Przez przypadek zdarzyło się, że w Warszawie byliśmy świadkami gwałtownych zdarzeń [zamieszek 11 listopada – red.], które wtedy filmowaliśmy bez wyraźnego celu. Jednak potem nie mogłem zapomnieć o tych scenach. Wracały do mnie. Dotarłem do ludzi, którzy zostali w nich utrwaleni. Poznałem kontekst zdarzeń. Z tej wiedzy wyłonił się obraz, który moim zdaniem mówi wiele o Polsce, o Europie i w ogóle o naszych czasach. Ten obraz starałem się naszkicować w moim filmie. Jest w nim bardzo mało fikcji. Główne wątki, główne postaci i realia, w których żyją, czyli Warszawa 2013 r. – wszystko to jest wzięte z dokumentacji. Więc to nie ja biorę się za bary z Polską, tylko Polska łaskawie uchyliła maski i ukazała mi swoje oblicze, kiedy akurat miałem kamerę w ręku.

A więc życie wymusiło na tobie odwrót od poetyckich klimatów?
Niezupełnie. Zawsze osadzam swoje opowieści w realnym świecie, który staram się obserwować, a nie tylko kreować. Zresztą kiedy go kreuję, też staram się, żeby był prawdziwy.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną