Festiwal filmowców niepokornych w Gdyni
Fabryka pamięci
Zakończony właśnie IX Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci pokazuje nową wizję historii Polski. Prowadzi ona od męczeńskiej śmierci z rąk niemieckich lub ubeckich wprost do zmartwychwstania Narodu Polskiego.
Norbert „Smoła” Smoliński, lider zespołu Contra Mundum, wystąpił w finałowym koncercie festiwalu.
Karol Makurat/Reporter

Norbert „Smoła” Smoliński, lider zespołu Contra Mundum, wystąpił w finałowym koncercie festiwalu.

Dzień budzi się nad lasem. Słychać stukanie dzięcioła i widać, jak parująca rosa tworzy mgłę. Pozorną ciszę przerywa salwa karabinu. Wiele salw. Żołnierze, do tej pory przykryci kępkami trawy i listowiem, rzucają się do walki, a kamera skacze w konwulsyjnych podrygach. Cięcie, ujęcie obejmuje Tatry. Narrator recytuje z offu: żelazem trzciną/wolnym ogniem/określa się granice jego ciała, a dyskretny napis w dołu ekranu informuje, że to wiersz Zbigniewa Herberta „Przesłuchanie anioła”. Jeszcze czarna plansza z cytatem „Lepiej umrzeć, stojąc dumnie wyprostowanym, niż żyć na kolanach”, nie wiedzieć czemu przypisanym Jerzemu Narbuttowi, bo przecież to z Che Guevary. Przebitka na eksperta IPN zaczynającego opowieść o zgrupowaniu XYZ Żołnierzy Wyklętych. I tak przez cztery dni.

To oczywiście uproszczony i uśredniony opis filmu dokumentalnego prezentowanego na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Festiwalu, dodajmy, bardzo dobrze zorganizowanego. Cztery dni pokazów filmów dokumentalnych, paneli dyskusyjnych, koncertów, kiermaszów książek, a nawet pokaz mody, będący wbrew pozorom jednym z niewielu elementów budujących pozytywny obraz historii wśród młodzieży.

Patriotyzm Jutra zawieszony wczoraj

Dyrektorem i spiritus movens festiwalu jest od lat Arkadiusz Gołębiewski, operator i reżyser filmowy. Tematyką Żołnierzy Wyklętych zainteresował się 15 lat temu, czytał głównie o walkach toczących się na jego rodzinnym Mazowszu, w tym o spopularyzowanym przez film „Historia Roja”, a wtedy praktycznie nieznanym, Mieczysławie Dziemieszkiewiczu.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj