Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Nagietek w karabinie

„Magiczny świat Tistou” M. Druona

materiały prasowe
Książka zamykająca kolekcję Cała Polska Czyta Dzieciom jest powiązana z serialem „Gra o tron” i z nowoczesnym, stechnologizowanym ogrodnictwem.

Chłopiec, który jest najważniejszą postacią w „Magicznym świecie Tistou” Maurice’a Druona, ma czarodziejskie zdolności. Tistou odkrywa, że ma „zielone palce”, czyli w cudowny sposób, tylko z pomocą myśli i bez wysiłku fizycznego, potrafi kontrolować to, co się dzieje z roślinami. „Wszystkie doniczki napełnione przez Tistou rozkwitły w ciągu pięciu minut! (...) Nie mówimy o jakichś nieśmiałych roślinach. Nic z tych rzeczy! W każdej doniczce rozwinęła się wspaniała begonia, a wszystkie te begonie utworzyły gęste czerwone zarośla” – pisze Druon. Tistou postanawia swoje nietypowe umiejętności wykorzystać do walki ze złem – sprawia, że nagietki wyrastają również z luf karabinów wojskowych, a wiciokrzewy oplatają szczelnie budki ze strażnikami więziennymi.

Co ciekawe, książka ukazała się we Francji jeszcze w latach 50., na kilka lat przed pacyfistycznymi demonstracjami ruchu hipisowskiego, a jej autor był wcześniej we francuskim ruchu oporu, choć – jak podkreśla w przedmowie tej ostatniej książki z serii Cała Polska Czyta Dzieciom – zachował wyniesione z dzieciństwa pokojowe nastawienie do ludzi. Ta jedyna napisana przez niego opowieść dla dzieci stoi jednak w kontrze do pozostałej, mrocznej twórczości. Po drugiej wojnie zajął się również rozwijaniem krwawej serii książek historycznych. Może dlatego, że w „Królach przeklętych” wykorzystywał motywy okultystyczne i sensacyjne, seria stała się ważną inspiracją dla George’a R.R. Martina, autora „Pieśni lodu i ognia”. Martin nazwał Druona najważniejszym pisarzem francuskim od czasów Aleksandra Dumas (ojca) i doprowadził do wydania po latach jego książek po angielsku. „Królowie rządzący żelazną ręką i zamordowane królowe, zdrada i pożądanie (.

Polityka 41.2017 (3131) z dnia 10.10.2017; Kultura; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Nagietek w karabinie"
Reklama