„Magiczny świat Tistou” M. Druona
Nagietek w karabinie
Książka zamykająca kolekcję Cała Polska Czyta Dzieciom jest powiązana z serialem „Gra o tron” i z nowoczesnym, stechnologizowanym ogrodnictwem.
materiały prasowe

Chłopiec, który jest najważniejszą postacią w „Magicznym świecie Tistou” Maurice’a Druona, ma czarodziejskie zdolności. Tistou odkrywa, że ma „zielone palce”, czyli w cudowny sposób, tylko z pomocą myśli i bez wysiłku fizycznego, potrafi kontrolować to, co się dzieje z roślinami. „Wszystkie doniczki napełnione przez Tistou rozkwitły w ciągu pięciu minut! (...) Nie mówimy o jakichś nieśmiałych roślinach. Nic z tych rzeczy! W każdej doniczce rozwinęła się wspaniała begonia, a wszystkie te begonie utworzyły gęste czerwone zarośla” – pisze Druon. Tistou postanawia swoje nietypowe umiejętności wykorzystać do walki ze złem – sprawia, że nagietki wyrastają również z luf karabinów wojskowych, a wiciokrzewy oplatają szczelnie budki ze strażnikami więziennymi.

Co ciekawe, książka ukazała się we Francji jeszcze w latach 50., na kilka lat przed pacyfistycznymi demonstracjami ruchu hipisowskiego, a jej autor był wcześniej we francuskim ruchu oporu, choć – jak podkreśla w przedmowie tej ostatniej książki z serii Cała Polska Czyta Dzieciom – zachował wyniesione z dzieciństwa pokojowe nastawienie do ludzi. Ta jedyna napisana przez niego opowieść dla dzieci stoi jednak w kontrze do pozostałej, mrocznej twórczości. Po drugiej wojnie zajął się również rozwijaniem krwawej serii książek historycznych. Może dlatego, że w „Królach przeklętych” wykorzystywał motywy okultystyczne i sensacyjne, seria stała się ważną inspiracją dla George’a R.

Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów z POLITYKI oraz wydań specjalnych otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj