Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kultura

Paszporty Polityki 2006

Nasi Czytelnicy poznali już wszystkich nominowanych w czternastej edycji nagrody Paszport „Polityki”, a z kolejnego numeru naszego pisma dowiedzą się, kto otrzymał główne laury. Przypomnijmy.

Kandydatury zgłaszali krytycy – po dziesięciu w każdej z sześciu dziedzin, w której przyznajemy nagrody, nominacje zaś otrzymali ci, którzy owych wskazań dostali najwięcej. Oficjalnych laureatów wybierze z owych trójek Kapituła „Polityki”. Dziś, na tydzień przed ostatecznymi rozstrzygnięciami, przypominamy nazwiska nominowanych wraz z krótkimi charakterystykami. Paszporty wręczymy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 9 stycznia 2007 r. w Teatrze Polskim. Na transmisję z uroczystości zapraszamy tego samego dnia do telewizyjnej Dwójki o godz. 21.00.
 

Literatura

Jacek Dehnel. Poeta, prozaik, tłumacz. Debiutował w 1999 r. książką „Gdańsk” (Marpress). W następnych latach rozgłos przyniosła mu twórczość poetycka, którą doceniła kapituła Nagrody Kościelskich (2005 r.). Rok później ukazała się, zbierająca bardzo dobre recenzje, powieść „Lala” (W.A.B.).

Ignacy Karpowicz. Zajmuje się tłumaczeniami (m.in. z angielskiego i hiszpańskiego), dużo podróżuje, mieszka w Kostaryce i Etiopii, ale akcja jego opublikowanej w 2006 r. (Czarne) powieści „Niehalo” rozgrywa się w jego rodzinnych stronach, w Białymstoku.


Michał Witkowski. Ogólnopolski rozgłos przyniosła mu powieść „Lubiewo” (W.A.B.), rozgrywająca się w środowiskach homoseksualnych w czasach PRL – była nominowana do Paszportów „Polityki” w 2005 r. oraz znalazła się w finale Nagrody Nike (2006 r.). Ostatnio wydał zbiór opowiadań „Fototapeta” (W.A.B.).
 

Film

Jowita Budnik. Aktorka filmowa i telewizyjna, znana choćby z roli w pierwszej polskiej telenoweli „W labiryncie”. W 2005 r. Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze z myślą o niej napisali rolę Beaty w filmie „Plac Zbawiciela”.

Sławomir Fabicki. Reżyser i scenarzysta, w 2001 r. nakręcił 26-minutową etiudę fabularną „Męska sprawa”, za którą był nominowany do Oscara i nagrody Europejskiej Akademii Filmowej. Jego najnowszy film „Z odzysku” jest polskim kandydatem do Oscara.

Xawery Żuławski. Reżyser i scenarzysta, zrealizował dokumenty „Bad Brains w Polsce”, „Rozmowa”, „Mózg” oraz filmy krótkometrażowe „Król Elfów” i „Mama Tata”. Jego debiutem fabularnym jest „Chaos”.
 

Sztuki wizualne

Jarosław Kozakiewicz. Rzeźbiarz, największym jego przedsięwzięciem jest „Projekt Mars” – gigantyczna rzeźba w ziemi, o kształcie ucha, zaprojektowana w ramach rekultywacji terenów po kopalni węgla brunatnego na niemieckim Pojezierzu Łużyckim.

Jan Simon. Tworzy projekty konceptualne, jak np. zorganizowany w pojedynkę „Rok Polski na Madagaskarze”. Jego prace zabarwione są ironią i humorem.

Grupa Twożywo, czyli Mariusz Libel i Krzysztof Sidorek. Korzystają ze wszystkich możliwych sposobów komunikowania się z odbiorcą: Internetu, telewizji, prasy, sztuki ulicy, żeby za pomocą lapidarnych komunikatów słowno-plastycznych wnikliwie komentować rzeczywistość.
 

Teatr

Maja Kleczewska. W reżyserowanych spektaklach, od debiutanckiego „Jordana” Anny Reynolds i Moiry Buffini (krakowski Teatr im. Słowackiego), który był więzienną spowiedzią dzieciobójczyni, po ostatnią premierę – „Fedrę” (Teatr Narodowy w Warszawie) bierze pod lupę zarażone złem społeczności, stawiając pytania o jego źródła.

Michał Zadara. Wychowany za granicą reżyser w kolejnych spektaklach konsekwentnie podąża tropem swoich polskich korzeni – od „From Poland with Love” i przedstawienia o Lechu Wałęsie (oba Pawła Demirskiego, Teatr Wybrzeże w Gdańsku), przez „Wesele” (krakowski Teatr Scena STU), „Księdza Marka” (Stary Teatr w Krakowie) po „Kartotekę” (wrocławski Teatr Współczesny).

Marek Fiedor. Autor erudycyjnych inscenizacji klasyki światowej, ale także obsypanej nagrodami „Matki Joanny od Aniołów” według Iwaszkiewicza (Teatr im. Kochanowskiego w Opolu). Jego inscenizacja „Baala” (znów teatr w Opolu) przywróciła polskim scenom Brechta.
 

Muzyka poważna

Agata Szymczewska. Laureatka pierwszych nagród na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach skrzypcowych, stypendystka Yehudi Menuhin Live Music Now. Zwyciężczyni 13 Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (2006 r.).

Ryszard Groblewski.  Altowiolista, zwycięzca wielu międzynarodowych konkursów. Występuje jako solista i kameralista z repertuarem od muzyki barokowej po współczesną.

Aleksandra Gryka. Kompozytorka. W kwietniu 2006 r. w Operze Narodowej odbyła się prapremiera jej baletu „Alpha Kryonia Xe”, a we wrześniu, w ramach Warszawskiej Jesieni – prapremiera opery „Scream You”.
 

Muzyka popularna

Fisz i Emade, czyli bracia Bartosz i Piotr Waglewscy. Ich muzyka stanowi fuzję hip hopu, jazzu i (niekiedy) eksperymentalnego rocka. Najnowszy album „Piątek 13” ukazał się w październiku 2006 r.

Ania Dąbrowska. Piosenkarka pop, autorka tekstów. Za debiutancki album „Samotność po zmierzchu” otrzymała 3 statuetki Fryderyków, drugi – „Kilka historii na ten sam temat” – uzyskał status platynowej płyty.

Novika, czyli Kasia Nowicka. Dziennikarka muzyczna, wokalistka i didżejka. Po latach nagrywania z zespołem Futro zdecydowała się na debiut solowy. Płyta „Tricks Of Life” wyszła w październiku 2006 r.
 
 

Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną