Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Srebrny miecz

Anglik, o którym ani słowa w polskiej sieci, napisał wyjątkową powieść o polskiej rodzinie w czasach wojny.

"The Silver Sword" (Srebrny miecz) z 1956 roku to najsłynniejsza powieść Iana Serrailliera. Weszła już w wielu krajach do kanonu książek dla dzieci. Brytyjczyk (1912-1994) pisał ją przez pięć lat. Doczekała się adaptacji telewizyjnej, zrealizowanej dwukrotnie przez BBC (1957, 1971). Polski odbiorca pozna ją dopiero za kilka miesięcy. To oparta na faktach opowieść o polskiej rodzinie Balickich, którą wojenna zawierucha rozproszyła po Europie.

Na zagranicznych forach internetowych (bo w polskim Internecie o Serraillierze ani słowa) można znaleźć wiele entuzjastycznych wpisów, wygenerowanych przez 13-, 14-letnich czytelników "Srebrnego miecza". Jedna z czytelniczek zdradza, że rodzina i przyjaciele mówią na nią "Bronia" – to imię najmłodszej bohaterki powieści, tej, którą najserdeczniej polubiła.

Serraillier kształcił się w Brighton College i St. Edmund Hall w Oxfordzie. Później uczył angielskiego. Nie zrezygnował z tego zajęcia także podczas II wojny światowej. W roku 1946 ukazała się jego pierwsza opowieść dla dzieci. Pracował do czasu, gdy zapadł na chorobę Alzheimera. Rękopisy Iana Serrailliera znajdują się w zbiorach University of Reading (m.in. "Fight for Freedom", "The Cave of Death", "Havelock the Dane", "They Raced for Treasure", "Flight to Adventure" i "The Silver Sword").

Opublikowany najpierw w Wielkiej Brytanii "Srebrny miecz" znany jest także pod tytułem amerykańskiej edycji, "Escape From Warsaw" (Ucieczka z Warszawy). Bohater "Srebrnego miecza", Józef (Josepf) Balicki, ojciec rodziny, ożeniony ze Szwajcarką o imieniu Margrit, pracował jako dyrektor warszawskiej szkoły podstawowej. W 1940 roku został aresztowany przez nazistów, bo podczas lekcji obrócił do ściany wiszący w klasie portret Hitlera. Uciekł z obozu i przedostał się do Warszawy, by odnaleźć rodzinę.

Reklama